romantyczne ogrody

Co charakteryzuje ogrody romantyczne?

Ogrody romantyczne to, wbrew temu, co mogłoby się wydawać nieobeznanym w temacie osobom, nie urocze ogródki pełne róż i serduszek, idealnie wypielęgnowane i odpowiednie na krótki spacer z ukochanym.

Ogród romantyczny – jak zaprojektować?

romantyczne ogrodyIdea ogrodów romantycznych sięga dziewiętnastego wieku i stanowi swoiste połączenie stylistyki ogrodów angielskich z fascynacją starożytnością, buntem przeciw regułom życia ustalonym w epoce Oświecenia. Bohaterowie utworów tej epoki kierują się emocjami, targają nimi sprzeczne namiętności, często są nieszczęśliwi… Akcja tych utworów z powodzeniem może się toczyć w ogrodach romantycznych. Zgodnie z angielską stylistyką, w ogrodach tego typu ważna jest duża przestrzeń, wypełniona „naturalną” roślinnością, pozbawioną zauważalnych linii, krawędzi i ograniczeń. Ważne jest, aby roślinności nie wyglądała na zaplanowaną z detalami, nie może też być idealnie wypielęgnowana, strzyżona i formowana. Drzewa powinny być stare i duże, krzewy rozrośnięte, nie powinno zabraknąć wijących się między nimi żwirowanych alejek. Jeśli na terenie ogrodu nie ma naturalnie występującego stawu czy strumienia, to można go stworzyć, jednak nie może on wyglądać sztucznie. W kwestii małej architektury ogrodowej doskonale sprawdzają się kamienne czy żeliwne ławki, fontanny dla ptaków, zarośnięte bluszczem pergole i kraty ogrodowe. Dla stylu romantycznego ważne są też „stare” budowle”: kopie i miniatury budowli greckich i rzymskich, świątynie bóstw.

romantyczne ogrodyNie może zabraknąć ozdobnych rzeźb i donic, rozsypującego się ceglanego murku, nieco zaniedbanego płotka czy ogrodzenia z kutego metalu. Całość powinna sprawiać nieco mroczne, nieuporządkowane wrażenie, dlatego w styl ogrodów romantycznych świetnie wpisują się też zwalone, omszałe pnie drzew. Obecnie raczej nie tworzy się ogrodów w pełni utrzymanych w tej stylistyce, raczej tylko nią inspirowane, gdyż trudno byłoby stworzyć taki ogród mając na to kilka tygodni a nie kilkadziesiąt lat. Współczesne romantyczne ogrody w Łodzi czy innych miastach korzystają z dziewiętnastowiecznej idei, jednak dopasowują ją do współczesnych potrzeb i możliwości. Często ich projekty uwzględniają tylko wprowadzenie niewielkich zmian w roślinności czy architekturze ogrodowej (np. dodanie postarzanych mebli i altany), posadzenie bluszczu, powoju i podobnych roślin. Na nieregularnych w formie rabatach powinny pojawić się kwiaty w pastelowych odcieniach, od bieli, przez róż, kolor morelowy czy nawet błękity i fiolety. Istotne będzie wybranie takich roślin, których zapach wypełni cały ogród, na przykład bzu i jaśminu.

Przemyślany projekt i niekoniecznie duży nakład pracy pozwolą na stworzenie ogrodu, który może aspirować do tych, opisanych na kartach powieści z epoki romantyzmu.