Co powiedzą nam badania geotechniczne?

Postawienie własnego domu to zawsze duże przedsięwzięcie. Każdy marzy o swoich czterech kątach, a zadbanie o całość od zakupu działki po wykończenie wnętrz niejednej osobie spędzała sen z powiek.

Czy warto wykonywać badania geotechniczne?

badania geotechniczneTo duża inwestycja, droga, niekiedy kłopotliwa. Często problemy pojawiają się na nasze życzenie. Uznaliśmy, że tanie materiały są wystarczające, początkująca ekipa da sobie radę, a potem trzeba było robić remont i poprawiać po budowlańcach. Wiele osób pomija także kwestię badani gruntu. Fachowe badania geotechniczne kosztują od kilkuset do powyżej tysiąca złotych. Z jednej strony przy kosztach budowy domu jest to mała kwota, z drugiej nikt nie chce wydawać więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Jednak akurat na badania gruntów warto jest wydać tą kwotę. Czego możemy się dzięki nim dowiedzieć? Z pewnością fachowcy ustalą dokładnie jak wygląda położenie terenu. Nie chodzi tylko o ocenę ,,na oko” czy widać skarpę lub dolinę, ale także to, czy sama działka jest równa i gdzie spływają wody deszczowe. Może się okazać, że na środku – tam gdzie będzie dom – jest niewidoczne na pierwszy rzut oka zagłębienie i przez to woda zamiast spływać do ogrodu będzie spływać na dom i podmywać go. Piwnica może być zalana, ściany zawilgotniałe, pojawi się grzyb i pleśń.

badania geotechniczneDruga ważna rzecz to rodzaj gruntu. Na glebach piaszczystych lub mokrych (np. gliniastych) buduje się trudno. Grunt ma mniejszą nośność, niż gleby suche i przepuszczalne. Można oczywiście na takich terenach budować, ale wtedy potrzebne są wzmacniane fundamenty, które będą w stanie utrzymać budynek bez nadmiernego osiadania na gruncie. Znajomość gleby będzie także pomocna przy tworzeniu ogrodu. Będzie wiadomo, jakie rośliny można tam posadzić. Druga kwestia jaką zawiera fachowe badania geotechniczne to stwierdzenie gdzie znajdują się wody gruntowe. To z jednej strony pozwoli ocenić także jakie fundamenty stworzyć (więcej wody to więcej wzmocnień), a z drugiej pozwoli ekipie robiącej studnie głębinowe w wykonaniu odwiertu od razu na prawidłową głębokość. Co się stanie jeśli ktoś postawi dom na terenie o niskiej jakości? Poza wspomnianymi zalaniami i pleśnią mogą pojawić się pękające ściany, miejscowe osadzanie się budynku (przechylanie na jedną stronę), zapadanie się fundamentów. Są to bardzo poważne wady konstrukcyjne, których często nie da się usunąć, a jedynie można spowolnić ich skutki.

Warto zatem wydać kilkaset złotych na fachowe badania geotechniczne, by mieć pewność, że budynek przetrwa lata, nie będzie podmywany, ani niestabilny.