Czym charakteryzują się rozdzielnice budowlane?

Montaż instalacji elektrycznej to jeden z etapów standardowych prac budowlanych podczas stawiania budynków. W budynkach mieszkaniowych standardowa instalacja elektryczna obejmuje okablowanie, linie i piony zasilające, instalację odbiorczą, elementy sterujące, ochronne i pomiarowe, jak i rezerwowe źródła energii elektrycznej (mogą to być na przykład baterie akumulatorowe lub prądnice).

Rozdzielnica budowlana jest niezbędna

rozdzielnica budowlanaTo tylko niektóre z niezbędnych elementów każdej instalacji elektrycznej, jednak całość jest naprawdę rozbudowana, dlatego też wśród koniecznego wyposażenia musi znaleźć się także okablowana rozdzielnica budowlana. W zależności od tego, jaki prąd będzie przepływał przez instalację, zdecydować możemy się na rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe lub szafowe. Te pierwsze sprawdzą się najlepiej w przypadku instalacji o niewielkim przepływie prądu – czyli w budynkach nieprzemysłowych jak domy, sklepy oraz szkoły. Z kolei rozdzielnice skrzynkowe są niezastąpione wtedy, kiedy przewidujemy większy przepływ prądu – przydadzą się na przykład na placach budowy. Okablowane rozdzielnice budowlane tego typu charakteryzują się łatwością montażu, dużą wytrzymałością na negatywne działanie warunków atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne, a niewielkie wymiary pozwalają na montowanie ich zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków.

rozdzielnica budowlanaProducenci okablowanych rozdzielnic budowlanych proponują wyroby z obudową wykonaną z tworzywa termoutwardzalnego, aluminium lub stali. Wszystkie z wymienionych materiałów zapewniają obudowom odporność na negatywne czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Ze względów estetycznych zaleca się lakierowanie okablowanej rozdzielnicy budowlanej z tworzywa termoutwardzalnego, a aluminiowe lub stalowe obudowy mogą być malowane proszkowo. W ofertach producentów znajdują się skrzynki rozdzielcze o różnych wymiarach – wybór należy dostosować do własnych potrzeb. Jeżeli decydujemy się na okablowaną rozdzielnicę budowlaną wśród jej elementów znajdziemy moduł zasilający, moduł gniazd, moduł pomiarowy, moduł zabezpieczeń oraz okablowanie. Do okablowania wykorzystuje się giętkie przewody izolowane o przekrojach dostosowanych do prądu, który będzie nimi przepływał, zaciski kablowe oraz szynę.

Osoby, które wybierają okablowaną rozdzielnicę budowlaną, mogą dobrać także akcesoria – kieszenie kablowe z profilowanej blachy, cokoły, fundamenty dopasowane do obudowy oraz podstawki, dzięki którym przenoszenie rozdzielnicy na terenie budowy staje się bezproblemowe.