Magda Femme.

Profesjonalny fotograf

Czym jest łącznik elastyczny?

Czym jest łącznik elastyczny?

Łącznik elastyczny

Kanały oraz rurociągi instalacji przemysłowych jawią się nam jako szczelna całość, jednak przecież ta szczelność nie byłaby możliwa bez drobnych elementów, na które tak często nie zwracamy uwagi. A to przecież one zapewniają prawidłową pracę instalacji.

Łącznik elastyczny i nowoczesne technologie

Łącznik elastycznyTo łączniki elastyczne, których podstawowym zadaniem oprócz uzyskania odpowiedniej szczelności jest także przejmowanie oraz tłumienie drgań, powstających podczas pracy kanału. Równocześnie uzyskuje się więc redukcję hałasu w instalacji. Zaletą łączników elastycznych jest to, że mogą pracować w każdej temperaturze – nawet wówczas, gdy przez kanał przepływa medium o temperaturze 1000 st. C. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu na łącznik elastyczny nierdzewny. Dzisiejsza nowoczesna technologia, która wciąż się rozwija, doprowadziła do wprowadzenia na rynek łączników o różnych materiałach izolacyjnych i różnych kompozytach powlekających. Na rynku dostępne są na przykład łączniki gumowe, które posiadają stalowe kołnierze usztywniające. W ten sposób są jednocześnie wytrzymałe oraz elastyczne. W ofertach producentów dostępne są kompensatory, które sprawdzają się w kompensacji ruchów poprzecznych czy przy dużych przemieszczeniach osiowych lub kątowych.

Łącznik elastycznyW dodatku istnieje możliwość wykonania takiego łącznika z wewnętrznym pierścieniem próżniowym, co także poprawia jego parametry techniczne. Oczywiście należy pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić, z jakiego elastomera został wykonany dany łącznik. Nie każdy bowiem elastomer nadaje się do wszystkich rodzajów mediów. Na przykład w przypadku wody pitnej, możemy zastosować jedynie materiał EPDM posiadający atest PZH. Bez tego atestu elastomer nadaje się do kontaktu z wodą chłodzącą czy grzewczą, a także z kwasami. W przypadku mocnych kwasów oraz chemikaliów, powinniśmy już zastosować hypalon. Z kolei do mediów nieagresywnych chemicznie dobrze sprawdzi się kauczuk naturalny. Jeśli chodzi o zbrojenie takiego łącznika, tutaj mamy mniej rygorystyczne normy. Można zastosować dowolnie kord wykonany z nylonu, poliestru, stali lub szkła. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli nie wiemy, który łącznik elastyczny dobrze sprawdzi się w przypadku naszego rurociągu czy instalacji wentylacyjnej, skontaktujmy się z producentem lub z doradcą dobrego sklepu z kompensatorami.

Z pewnością osoby obeznane w temacie doradzą nam jak najlepiej, a w ten sposób nie będziemy mogli ani trochę narzekać na wysoką jakość naszej instalacji oraz na jej szczelność, a więc nie będzie żadnych obaw, że instalacja ulegnie awarii podczas długotrwałego użytkowania.

Karolina Dąbrowska

    Comments are closed.