grzejnik elektryczny na podczerwień

Grzejniki elektryczne na promieniowanie podczerwone

Aktualny wiek jest wiekiem bardzo gwałtownego rozwoju praktycznie w każdej dziedzinie. Szczególnie obserwowalne jest to jednak na przykładzie szeroko pojętej technologii. Postęp w tej dziedzinie można zaobserwować praktycznie w każdym jej aspekcie, jednak to najczęściej się go zauważa poprzez wszelkiego rodzaju elementy użytkowe.

Systemy grzewcze na podczerwień

grzejnik elektryczny na podczerwieńDoskonałym przykładem są chociażby systemy grzewcze. Jeszcze parę lat temu nikt nie wyobrażał sobie korzystania z elektrycznego źródła ogrzewania, a jednak dzisiaj bije ono rekordy popularności na rynku światowym. Ogrzewanie spalinowe powoli odchodzi w niepamięć, a coraz częściej korzystamy z czystego ogrzewania elektrycznego. Jedną z ciekawszych opcji jest ogrzewanie na podczerwień, które wykorzystuje względnie nowoczesne systemy, które jak się okazuje są niesłychanie wydajne. Promieniowanie podczerwone mieści się w spektrum promieniowania elektromagnetycznego zaraz po świetle widzialnym, posiada ono więc większą długość fali i można je znaleźć zaraz po kolorze czerwonym, ale także w jego zakresie. Mieści się ono w przedziale od około 700 nanometrów, do aż 1 milimetra długości fali promieniowania elektromagnetycznego, co odpowiada częstotliwości 300 GHz.

grzejnik elektryczny na podczerwieńDuża część fotonów absorbowanych przez otaczające nas molekuły mieści się właśnie w zakresie światła podczerwonego, które wprawia te elementy w ruch, aż do momentu pozbycia się tego promieniowania. Tego typu zależność powoduje w trakcie wyprodukowanie energii cieplnej, która została przetworzona w tym przypadku z energii świetlnej. Grzejnik elektryczny na podczerwień wykorzystuje właśnie tę zależność, aby wyprodukować jak największe ilości ciepła w poszczególnych elementach znajdujących się w określonym pomieszczeniu. Mogą być to zarówno organizmy żywe, jak i samo wyposażenie wnętrza. W ten sposób ogrzane może zostać praktycznie wszystko o względnie stałej strukturze ze ściśle powiązanych ze sobą atomów. Dlatego też to ogrzewanie tak skutecznie ogrzewa elementy stałe, a nie powietrze, które jest rzadkie i chaotyczne, a ogrzewa się ono poprzez właśnie przedmioty i organizmy wydzielające z siebie ciepło. Człowiek znajdujący się w temperaturze pokojowej emituje ciepło o długości fali około 10 mikrometrów, a więc taki panel grzewczy musi emitować fale o podobnym zakresie, aby ciepło było na bieżąco dostarczane.

Zwykle długość fali jest odrobinę mniejsza, aby dostarczyć większą ilość energii do organizmów i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Produkowanie promieniowania w tym zakresie nie wymaga dużo energii, dlatego też cały system ogrzewania jest dość wydajny.