Inspekcja kanałów ściekowych za pomocą kamery wizyjnej

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić by ktokolwiek z nas potrafił obyć się bez kanalizacji. System kanalizacyjny ścieków sanitarnych jest nam niezbędny do zachowania czystości i higieny w domach, a także mieście.

Inspekcja kanalizacji bywa niezbędna

inspekcja kanalizacjiNiestety gromadzące się osady z kamienia oraz zanieczyszczenia na ścianach rur, powodują zwężanie ich światła, a co za tym idzie spowolnienie przepływu, a to z kolei niesie za sobą ryzyko awarii kanalizacji. W takiej sytuacji często konieczne jest czyszczenie i udrożnienie rur. W tej kwestii pogotowie kanalizacyjne oferuje dwie najpopularniejsze metody usuwania zanieczyszczeń z sieci kanalizacyjnych. Jedną z nich jest metoda mechaniczna, do której stosuje się metalową spiralę, która poruszając się w głąb rury odrywa zanieczyszczenia od jej ścian. Drugą metodą jest czyszczenie hydrodynamiczne, która polega na wpuszczeniu w kanał strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, który rozbija, a następnie wypłukuje zalegające na ścianach rur nieczystości. Wybór metody czyszczenia jest ściśle powiązany z budową sieci, a także rodzajem i stopniem zanieczyszczenia. Jednak by móc dobrać odpowiednią metodę oczyszczania i udrożniania kanalizacji konieczne jest stwierdzenie jaka jest przyczyna awarii i co powoduje zator. Do tego celu niezbędna jest inspekcja kanalizacji. Inspekcja kanału za pomocą kamery wizyjnej umożliwia prawidłową ocenę stanu w jakim znajduje się rura, którą należy poddać oczyszczaniu.

inspekcja kanalizacjiPonadto podgląd wizyjny kanalizacji daje obraz przebiegu jej trasy, pokazuje stopień zanieczyszczenia osadami dennymi, rozrostu korzeni powodujących niedrożność kanału, a także nieszczelności w połączeniach rur. Każda inspekcja utrwalana jest na taśmie oraz w protokole opisującym przebieg kontroli, dzięki czemu jednorazowe wykonanie daje nam na długo informacje o tym jak przebiegają rury, co może okazać się przydatne w przypadku innych awarii. Sprzęt stosowany do inspekcji kanalizacji może mieć wiele konfiguracji. Najczęściej do tego typu prac pogotowie kanalizacyjne wykorzystuje systemy modułowe w formie zestawu zamontowanego na samochodzie inspekcyjnym typu van. Zestaw składa się zwykle z wózka napędowego na którym zamontowana jest kamera. Nowoczesny sprzęt do monitoringu stosowany przy inspekcji posiada funkcje automatycznego obrotu wokół osi głowicy umożliwiając dokładny i szybki podgląd połączenia rur oraz powrotu do położenia zerowego.

Ponadto każda kamera wyposażona jest w oświetlacz ledowy zapewniając w ten sposób prawidłowe oświetlenie we wszystkich kierunkach obserwacji.