Jak dbać o balkon i taras?

Taras i balkon to dwie rzeczy, które są bardzo narażone na uszkodzenia. Wystają one poza krawędź budynku, więc mają styczność z opadami atmosferycznymi, wystawione są na działanie chłodu i gorącego powietrza.

Wytrzymałe profile okapowe z aluminium

profile okapoweMuszą być solidnie wykonane, jak również należy użyć określonych materiałów do ich wykończenia. Ponadto, o taras i balkon trzeba regularnie dbać, ale to także zależy od tego jakie tworzywa zostały użyte do jego aranżacji. Zacznijmy od elementów metalowych. Nie zawsze wykorzystywana jest stal nierdzewna czy aluminium. Wtedy takie elementy należy konserwować środkiem zabezpieczającym je przed korozją. Mimo iż są stale wystawione na działanie deszczu i śniegu, to nie warto jeszcze bardziej moczyć, więc do czyszczenia lepiej jest stosować suche szmatki, czy środki do czyszczenia metalu. Warto sprawdzać jak wyglądają balustrady metalowe i w przypadku pojawienia się pierwszych śladów korozji od razu przejść do działania. Na szczęście dobrej jakości profile okapowe są wykonane z dobrej jakości aluminium, które nie rdzewieje, więc nie trzeba się o nie martwić. Profil jest także odporny na uderzenia, czy zarysowania, dobrze zabezpiecza krawędzie balkonów przed wodą i zniszczeniem. Najmniej dba się o szklane balustrady.

profile okapoweTutaj w zasadzie nie ma co robić. Trzeba jedynie dbać o ich czystość. Często stosuje się tutaj szkło hartowane, a więc odporne na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne, więc nie trzeba się martwić o zbicie szyb. Szkło dobrze się czyści nawet wodą z płynem, choć specjalistyczne środki nie będą pozostawiały zacieków. Również kostka brukowa jest trwałym materiałem. Tutaj jedna trzeba uważać z grillowaniem, ponieważ nie da się z niej usunąć tłustych plam. Na trudniejsze zabrudzenia (takie jak tynk, farby, kleje) można wylać środki do czyszczenia z pozostałości budowlanych, choć nie przy każdej plamie są skuteczne, a mogą powodować także odbarwienia. Warto także dobrze ,,zafugować” kostkę piaskiem, przez co w szczelinach nie będą rozwijały się chwasty. Najbardziej problematycznym materiałem jest drewno. Przynajmniej raz do roku powinno się je konserwować, czyli bejcować, lakierować, czy stosować oleje do drewna. Materiał ten trzeba także czyścić przy pomocy płynów z dodatkiem pielęgnujących olejków, co zapobiega wnikaniu wilgoci w głąb struktury, jak również nadaje połysk drewnu.

Zaletą drewna jest natomiast możliwość cyklinowania, czyli zdzierania wierzchniej warstwy i odkrywanie nowej, wolnej od zarysowań i uszkodzeń. Po cyklinowaniu drewno znowu się zabezpiecza i wygląda ono jak nowe.