Jak dobrze wykonać fundament?

Fundament to podstawa każdego budynku. Bez niego nie dałoby się niczego zbudować. Fundament zapewnia solidność, bezpieczeństwo, trwałość budynku. Na nim trzyma się cała konstrukcja, a przy tym oddziela ściany od bezpośredniej styczności z podłożem.

Hydroizolacja oraz ocieplenie fundamentów

hydroizolacja fundamentówDlatego też tak ważne jest, by fundamenty zostały wykonane z należytą starannością. Wszystko zaczyna się od wytyczenia planu budynku. Stawia się drewniane, małe kątowniki, dzięki czemu widać, gdzie będzie robiony wykop. Następnie przy pomocy minikoparki lub ręcznie przy pomocy łopaty wykonywane są wykopy. Muszą być one dosyć głębokie, a ich wielkość zależy od tego na jakim podłożu budowany jest dom. Inaczej zachowuje się gleba sucha i piaszczysta, a inaczej wygląda to na terenach podmokłych. Po wykonaniu wykopu trzeba go wyrównać, zarówno przy podłożu, jak i przy krawędziach ściany. Obecnie najczęściej ścianki i podłoże fundamentów wykonuje się z bloczków betonowych. To ułatwia prace, łatwiej jest wyznaczyć idealnie krawędzie budynku, a przy tym zmniejsza się ilość wylewki betonowej, która będzie wypełniała wnętrze fundamentu. Ważne jest także zbrojenie fundamentów, czyli jego wzmocnienie przy użyciu metalowych prętów. Jest ono szczególnie ważne na terenach podmokłych, gdzie dodatkowe wzmocnienie jest bardzo wskazane.

hydroizolacja fundamentówWażne jest także wykonanie różnych izolacji oraz instalacji. Przede wszystkim jest to niezbędna hydroizolacja fundamentów oraz ich ocieplenie. Izolacja przeciwwodna sprawia, że wilgoć obecna w ziemi nie będzie przedostawała się do domu. Jej działanie może dotykać nie tylko podłoże. Wilgoć może się przenieść także na ściany, a nawet na sufity. Od spodu do góry wilgoć będzie ,,szła” ścianami, co spowoduje osłabienie się ścian, odpadanie tynków, cyz pojawieniu się w domu pleśni. Izolacja cieplna natomiast sprawia, że chłód również znajdujący się w ziemi nie będzie sprawiał, że cały dom będzie się wychładzał. To mogłoby skutkować zwiększoną potrzeba ogrzewania pomieszczeń, szczególnie tych znajdujących się na parterze. Dobrym rodzajem izolacji jest na przykład pianka poliuretanowa, która zabezpiecza fundamenty zarówno przez wilgocią, jak i przed zimnem. Przy fundamentach wykonuje się także otwory na instalacje wodnokanalizacyjne oraz media. Najważniejsze jest to, by trzymać się planu wykonywania fundamentów, tak by całość powstała w trakcie jednego dnia.

Liczy się również pamiętać, o tym, że fundament musi być idealnie równy, bo od tego zależy jak stabilne będą ściany oraz strop, jak również musi być zaimpregnowany.