Jak pozyskać ciepło z ziemi? – pompa ciepła

Wiele osób zastanawia się nad tym jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Niektórzy instalują w domach kotły centralnego ogrzewania ekologiczne. Inni instalują na dachach domów instalacje solarne. Jednak możliwości oszczędzania na ogrzewaniu są ogromne. Wiele osób w domach instaluje na przykład pompy. Pompa ciepła powietrze woda może pozyskiwać ciepło z powietrza oraz ziemi.

pompa ciepłaNiektórzy wolą pompy powietrza. Inni na przykład wybierają pompy, które pozyskują energię cieplną z ziemi. Urządzenia takie nazywają się gruntowym wymiennikiem ciepła. Warto wiedzieć, że na głębokości 1,5 m temperatura gruntu wynosi do 8 stopni. Dzięki temu można ekonomicznie wykorzystać pracę pompy. Jeśli chodzi o działanie takiej pompy to warto wiedzieć, że ilość ciepła, która jest pozyskiwana przez takie urządzenie z ziemi, może być nawet cztery razy większa od ilości energii elektrycznej, która jest zużywana przez pompę, bo trzeba wiedzieć, że pompy działają właśnie przy pomocy energii elektrycznej.
Pompa znacznie lepszy efekt uzyskuje wtedy, kiedy rury są pionowo umieszczone w głębokich odwiertach. Może to być nawet sto metrów. Wówczas mówi się o tym, że rury tworzą sondy. Wymiennik ciepła tego typu na pewno zapewni znacznie lepsze parametry niż zwykła pompa ciepła. Temperatura ustabilizuje się po krótszym działaniu pompy. Jednak częściej stosuje się w tym przypadku poziome wymienniki ciepła. Są one nie tylko wydajne, ale także ekonomiczne. Mimo tego, że nie ogrzewają one pomieszczenia w aż tak szybkim tempie. Koszty nie są za wysokie. Dzięki temu zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Jeśli chodzi o samą instalację pompy to warto wiedzieć, że najbardziej kłopotliwym etapem jest tutaj montaż wymiennika ciepła.

To od niego będzie zależało czy cała pompa będzie działała w sposób poprawny i czy będzie spełniała ona swoją funkcję. Trzeba się do tego przyłożyć. Wymienniki ciepła można układać w jednej lub także w dwóch płaszczyznach. Wykonuje się je z elastycznych rur, które wykonane są z tworzywa sztucznego.