zabezpieczenie ścian

Jak prawidłowo zabezpieczyć ściany i narożniki?

Zamieszkując w nowym domu, naturalne jest to, że dba się, by nie został zabrudzony, czy szybko uszkodzony. Jednak nie zawsze jest się w stanie go ochronić. Najbardziej narażone na szybkie zniszczenie są narożniki i ściany mieszkań. Można temu zapobiec, jednak trzeba to zrobić w trakcie remontu, bądź już przy budowie, by uniknąć niepotrzebnego bałaganu.

Zabezpieczenie ścian odbojnicami

zabezpieczenie ścianDo zabezpieczania miejsc najczęściej uszkadzanych służą specjalne profile, które trzeba w odpowiedni sposób zamontować. Są to dobrze wszystkim znane narożniki, które tworzy się z aluminium. Obecnie na rynku najbardziej popularne są te, które posiadają siatkę z włókna szklanego. Służą one przede wszystkim do zabezpieczania narożników na zewnątrz, gdzie ocieplenie wykonane jest ze styropianu lub wełny mineralnej. Montując je, na samym początku należy zatopić je we wcześniej przygotowanej zaprawie klejowej, dopiero przykłada się je do ściany i potem można nakładać tynk. Idealnie sprawdzą się również przy płytach kartonowo-gipsowych, gdzie można pokryć je szpachlą. W sklepach branżowych znajdują się również narożniki aluminiowe perforowane, które z kolei najlepiej sprawdzą się wewnątrz pomieszczeń. Chronią one przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki nim można również uzyskać proste linie ścian, co wygląda bardzo estetycznie.

zabezpieczenie ścianBardzo często wykorzystywane są w łazienkach, kuchniach, a nawet na basenach, ponieważ jest tam bardzo dużo wilgoci, a aluminium nie ulega zniszczeniu pod wpływem np. słonej wody. Z tego materiału produkuje się również półnarożniki. Często korzysta się z nich podczas remontów, by wzmacniać ściany, które pokrywane są tynkami cementowymi, wapiennymi, lub gipsowymi. Oczywiście o zabezpieczenie ścian i narożników trzeba zadbać wcześniej, czy później. W korytarzach bardzo dobrze sprawdzą się obojnice. Wykonywane są z żywicy winylowej z domieszką akrylu. Idealne do stosowania w magazynach, bądź halach produkcyjnych, gdzie porusza się dużo wózków widłowych, które mogą rysować ściany. Oczywiście w mieszkaniu można zastosować zwykłą ramę wykonaną z drewna, bądź innego trwałego materiału. Zazwyczaj mocuje się ją do elewacji, poprzez wywiercenie dziur i wbiciu do nich gwoździ i tym sposobem unika niechcianych zanieczyszczeń.

Zabezpieczanie ścian oraz narożników jest bardzo ważne. Dobrze jest by firmy, które budują dany obiekt, zajęły się tym od razu, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczną pojawiać się uszkodzenia mechaniczne. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą w tym pomóc i dodatkowo są bardzo łatwe w montażu.