narożnik

Jak wybrać dobrą kanapę?

Kanapa to mebel, którego nie może zabraknąć w żadnym pokoju dziennym. Jest ona częścią wystroju, miejscem odpoczynku, czasem także stanowi dodatkowe miejsce do spania. Z tego powodu warto jest wybierać takie kanapy, które będą nie tylko estetyczne i funkcjonalne.

Czym powinna odznaczać się dobra kanapa?

narożnikW sklepach meblowych można znaleźć wiele modeli kanap, dzięki czemu bez problemu dobierzemy tę właściwa dla nas. Na pewno warto zwracać uwagę na wielkość kanapy. Musi być ona wygodna i funkcjonalna. Przykładowo, zbyt krótkie oparcie sprawi, że nie da się wygodnie oprzeć na sofie. Również wyprofilowanie kanapy ma znaczenie. Te z pikowaniami będą mniej wygodne, szczególnie do spania, niż kanapy gładkie. Druga kwestia to oparcia po obu stronach kanapy. Z jednej strony mają one swoje zalety, można się o nie oprzeć, położyć pilota, na bardziej stabilnych i równych nawet postawić szklankę z herbatą. Z drugiej strony przez oparcia na kanapie zmieści się mniej osób, a spanie jest mniej wygodne, bo jest mniejsza powierzchnia do leżenia. Kolejna kwestia warta poruszenia to kształt kanapy. Są kanapy proste oraz narożniki, czyli kanapy w kształcie kąta prostego. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku małych pomieszczeń, czy takich, które trudno jest zaaranżować.

narożnikW dobrych sklepach meblowych można kupić także mini narożnik, czyli mniejszą wersję narożnika. Świetnie nada się ona do pokoju gościnnego czy do małego salonu. Mini narożnik może być także rozkładany, co zapewnia dużą powierzchnię spania. Następna kwestia odnośnie wyboru kanapy to wybór materiału. Najczęściej spotykane są kanapy tapicerowane. To korzystne rozwiązanie. Tapicerkę można wyczyścić i prać, nie zniszczy się przy odkurzaniu. Nie trzeba dbać o nią tak jak o kanapę skórzaną. Tutaj należy zakupić specjalistyczne środki czyszczące i konserwujące materiał. Dodatkowo skóra jest śliska, więc mniej wygodnie się na niej siedzi. Materiał obiciowy nie powinien być zbyt cienki, ponieważ wtedy łatwo będzie go rozedrzeć. Grubsza tapicerka będzie bardziej odporna na uszkodzenia, jak również bardziej trwała. Każda kanapa powinna być rozkładana i posiadać pojemnik na pościel. Kanapa rozkładana jest bardziej funkcjonalna, a pojemnik może być wykorzystywany nie tylko do przechowywania pościeli, ale także do chowania zbędnych ubrań, zimowych kurtek, czy innych drobiazgów.

Podsumowując, dobra kanapa powinna być rozkładana i mieć pojemnik do przechowywania pościeli. Najlepsze są te tapicerowane, bez oparć po bokach. Do mniejszych i mniej obstawnych pomieszczeń zaleca się kupowanie narożników i mini narożników.