łóżko dębowe

Jak wybrać najlepsze łóżko?

Zdrowy sen jest potrzebny każdemu z nas. Relaks po ciężkim dniu pracy pozwala nam zregenerować siły i przygotować się na nadchodzący dzień. Na pewno godzina kładzenia się spać, temperatura panująca w pomieszczeniu, czy hałas/cisza mają wpływ na to, jak szybko zaśniemy. Nie można jednak pominąć dobrego łóżka.

Łóżko wykonane z dębu

łóżko dęboweNiewygodne, stare będzie sprawiało, że obudzimy się z bolącym kręgosłupem, będziemy dłużej zasypiać, a nasz odpoczynek nie będzie taki, jak powinien być. Łóżko zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem niż kanapa. W nim można wymienić materace, odrestaurować ramę, a kanapa jak się zużyje to nic nie możemy zrobić. Warto jest kupić łóżko dębowe, ponieważ dąb to bardzo solidny i mocny rodzaj drewna. Lite drewno przetrwa wiele lat w stanie niezmienionym, a jeśli będzie odpowiednio konserwowane środkami na bazie olejów to na pewno zachowa także swój blask i strukturę. Łóżko powinno być na tyle duże, żebyśmy spokojnie mogli się na nim wyłożyć. Zbyt krótkie lub bardzo wąskie łóżko nie zapewni nam należytego komfortu. Mebel powinien mieć wezgłowie, czyli pionową płytę zamontowaną na szczycie łóżka. Można o nią wygodnie oprzeć poduszki.

łóżko dęboweBez tego łóżko musiałoby stać pod ścianą, a nie zawsze jest taka możliwość. Ponadto zachowanie kilkucentymetrowego odstępu łóżka od ściany ułatwia sprzątanie i zapobiega zabrudzeniom. Kolejna rzecz przy wyborze łóżka to jego wysokość. Na łóżku dobrze jest usiąść i zobaczyć, czy dotykamy nogami podłogi. Zbyt wysokie łóżko nie nadaje się dla osób mających problemy ze stawami, czy dla osób starszych. Zbyt niskie także nie ułatwia codziennego wstawania, ponieważ wstajemy ,,z niższego poziomu”. Optymalna wysokość powinna być taka, jak wygodnego krzesła lub fotela. Następna kwestia to wybór stelaża do łóżka. Obecnie najczęściej kupowane są stelaże regulowane. Drewniane sztachetki wraz z gumowymi zakończeniami pozwalają zarówno na ,,stworzenie” stelaża bardziej elastycznego, jak i bardziej sztywnego, dopasowanego do naszych potrzeb. Ostatnia kwestia w przypadku łóżka to wybór materaca. Producenci umieszczają oznaczenia pozwalające na ocenienie jaki materac będzie dobrany dla nas. Kluczowa jest kwestia wagi, im wyższa tym sztywniejszy powinien być materac. Twardy materac jest zdrowy dla kręgosłupa, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Można zastosować także materace dzielone na strefy podparcia np. pod tułowiem są twardsze, niż w miejscu, gdzie kładziemy poduszki. Dobrze wybrana rama, stelaż i materac do łóżka zapewnią każdemu spokojny sen.