Jak zamontować szczelnie okna?

Okna to elementy domu, które zapewniają w nim dostęp do światła słonecznego, jak i do świeżego powietrza. Czasem jednak jest ich zbyt dużo. Wtedy na okna wieszamy plisy i rolety, żeby móc zaciemnić pomieszczenia. Co jednak z powietrzem?

Taśma uszczelniająca – dodatkowa izolacja okien

oknoZ jednej strony chcemy mieć do niego dostęp, ale nie chcemy, żeby okna były nieszczelne. Przez szpary montażowe będzie do domu wdzierał się chłód lub upał, co niekorzystnie odbije się na ogrzewaniu czy klimatyzacji (oraz rachunkach za nie). Dlatego też trzeba wcześniej pomyśleć o tym, jak dobrze zamontować okna, tak by spełniały nasze oczekiwania. Warto zaznaczyć, że nieco inaczej montuje się okna w ścianie, a inaczej w dachu. Przede wszystkim przy tych pierwszych często mamy jedną ramę okienną, a w niej dwa skrzydła. Okna dachowe są pojedyncze. Poza tym, okna w ścianach są zasłonięte przez dach i są ustawione pionowo, natomiast okna dachowe są bezpośrednio narażone na działanie deszczu czy słońca, są montowane pod skosem. Dlatego też trzeba się z nimi inaczej obchodzić. W obu przypadkach trzeba na pewno wybrać okna, które same w sobie są szczelne, to znaczy nie mają przerw między ramą, skrzydłami, a szybami. Dobre okna będą także miały wysoką przepuszczalność światła oraz zapewniały znakomitą izolację akustyczną, przed hałasami z zewnątrz.

oknoW obu przypadkach liczy się także to, by okna były dobrze osadzone w tworzone okiennym, ściśle były przykręcone do podłoża. Pozostałe przerwy wypełnia się pianką montażową, która się rozpręża i zwiększa swoją objętość. Wypełnia ona szczeliny i sprawia, że okno będzie szczelnie zamontowane. Zawsze może się też przydać taśma uszczelniająca do okien, która zapewni dodatkowe zabezpieczenie. Taka taśma jest w kolorze białym, więc nie odznacza się na standardowej ramie okiennej. Można ją z powodzeniem stosować także do zaizolowania starych okien, które utraciły swoją szczelność. Szczególnie okna dachowe, ale także pionowe, muszą być zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Dlatego też stosuje się folie paroizolacyjne( od wewnątrz) i paroprzepuszczalnymi (od zewnątrz). Dzięki nim woda nie będzie przedostawała się do okien, jak również do izolacji cieplnej wokół nich.

Jeśli woda przedostałaby się na wełnę mineralną czy styropian to te materiały mogłyby zamoknąć, czy stracić na swoich właściwościach izolacyjnych. Szczelne okna to takie, które same z siebie nie przepuszczają powietrza, ani zimnego, ani ciepłego. Mają to robić tylko wtedy, kiedy je otworzymy, czy też kiedy zamontowaliśmy nawiewniki okienne.