zbiornik dwupłaszczowy na olej

Jaki zbiornik na olej opałowy będzie lepszy?

Choć zimy w naszym kraju są z roku na rok coraz łagodniejsze, a dni, w których temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza można byłoby policzyć na palcach jednej dłoni, to jednak ogrzewanie domu jest konieczne. Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, z pewnością stoimy w obliczu problemu, na jaki sposób zapewnienia sobie ciepła się zdecydować.

Zbiornik z dwoma płaszczami

zbiornik dwupłaszczowy na olejPopularne w ostatnim czasie stało się ogrzewanie gazowe, jednak nie wszędzie mamy dostęp do sieci gazu ziemnego. Wówczas warto przemyśleć kwestię ogrzewania za pomocą oleju opałowego. Zarówno gaz, jak i olej to sposoby bardziej ekologiczne oraz łatwiejsze w eksploatacji od węgla czy koksu – nie mamy żadnego odpadu po spalaniu, a więc nie musimy wynosić popiołu, a automatyczny proces poboru paliwa sprawia, że nie martwimy się o kilkukrotne w ciągu dnia dostarczanie materiału do spalenia. Jedynym mankamentem tego sposobu ogrzewania jest konieczność magazynowania oleju opałowego, które możliwe jest tylko w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach. Można je umieścić zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz, dlatego nie trzeba obawiać się niewystarczający metraż.

zbiornik dwupłaszczowy na olejJeśli jednak decydujemy się na umieszczenie zbiornika wewnątrz, wówczas należy przeznaczyć do tego specjalne pomieszczenie techniczne, które musi znajdować się w piwnicy lub na najniższej kondygnacji budynku. Zbiorników nie można wydzierżawić – należy kupić je na własność. Do wyboru mamy zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe. Naziemny zbiornik dwupłaszczowy na olej charakteryzuje się budową złożoną z dwóch płaszczy – wewnętrznego, zwykle wykonanego z tworzywa sztucznego, oraz dodatkowego zewnętrznego, pokrytego blachą ocynkowaną. Tego typu zbiorniki są nie tylko mniej podatne na występowanie awarii, ale także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy montażu na zewnątrz. Nie trzeba tez doposażać ich w specjalne sondy wychwytujące nieszczelność czy wannę wychwytującą wyciek, w którą musi być wyposażony model jednopłaszczowy, składający się jedynie z jednej warstwy, wykonanej zwykle z tworzywa sztucznego.

W przypadku zbiornika dwupłaszczowego istnieje też mniejsze ryzyko, że zapach oleju opalowego będzie wyczuwalny w pomieszczeniach sąsiadujących z tym, w którym znajduje się olej, jeśli zamierzamy umieścić go we wnętrzu domu. Jak widać ogrzewanie olejem opałowym ma swoje zalety. Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego zbiornika, warto zastanowić się zatem, gdzie zostanie on umieszczony oraz jaki sposób montażu bardziej nam odpowiada.