gniazdka

Jakie gniazdka elektryczne można kupić w sklepach?

Energia elektryczna jest czymś, bez czego większość ludzi nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Właściwie w każdym pomieszczeniu, każdego dnia i o każdej porze wykorzystujemy prąd, korzystając ze sztucznego oświetlenia czy uruchamiając urządzenia elektryczne. Aby korzystanie z energii było bezpieczne dla domowników, należy jednak zadbać o wysoką jakość instalacji.

Oznaczenia gniazdek elektrycznych

gniazdkaJednym z najważniejszych jej elementów są gniazdka, które powinny być wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz odpowiednio zamontowane. Jeśli chodzi o asortyment sklepów i hurtowni elektrycznych, to w ofercie znajdziemy szeroki wybór gniazdek. Czasami bardzo ciężko zdecydować, które z nich będą najlepsze w naszym domu. Oprócz parametrów technicznych chodzi oczywiście także o to, aby wybrane detale ładnie prezentowały się w wykreowanym wnętrzu. Za pierwsze kryterium podziału można uznać wielkość elementu. W tym przypadku rozumie się ją jako ilość przewodów, które w jednym czasie mogą zostać podłączone jednocześnie. Największą popularnością cieszą się gniazdka, do których można jednocześnie podłączyć dwa przewody. Wśród propozycji znajdziemy jednak szereg innych konfiguracji – modele pojedyncze, potrójne, a nawet poczwórne.

gniazdkaZamawiając gniazdka ze sklepu, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenie. Modele znakowane IP44 oraz IP55 są odporne na działanie wilgoci oraz wody, dzięki czemu można stosować je w łazienkach, kuchniach, a nawet na zewnątrz. W pomieszczeniach suchych oczywiście nie ma konieczności wyboru elementów o tak dużej szczelności. Trzecim kryterium podziału z pewnością będzie to, czy model ma uziemienie. Gniazdka z uziemieniem w swojej budowie mają specjalny bolec, który stanowi uziemienie w przyłączu. Nie oznacza to jednak, że modele bez uziemienia nie powinny być stosowane. Bez obaw można do nich podłączać te urządzenia, które nie są wrażliwe na ewentualne spadki napięcia. Nie zaleca się jednak wykorzystywania ich w miejscach, w których planujemy podłączać drogi sprzęt AGD czy RTV, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów może dojść do awarii, których usunięcie będzie związane z poniesieniem wysokich kosztów.

Jeśli chodzi o podział gniazdek pod względem estetycznym, nie można wyróżnić żadnego konkretnego kryterium. Producenci prześcigają się w tym, aby ich wyroby charakteryzowały się odmienną kolorystyką czy wzornictwem, a tym samym były bardziej atrakcyjne dla klientów. W związku z tym, w sklepach oprócz białych modeli, znajdziemy także takie, które zostały wykonane z barwnych tworzyw sztucznych. W ten sposób można dopasować je do koloru ściany lub innych zastosowanych detali.