Na co zwrócić uwagę kupując kraty i stopnie schodowe

W zależności od indywidualnych potrzeb, z którymi mamy do czynienia w przypadku każdego przedsiębiorstwa działającego w branży przemysłowej, chemicznej lub budowlanej, zakres aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu krat pomostowych może się w znacznym stopniu różnić.

Stopnie schodowe metalowe jako trasy komunikacyjne

Stopnie schodowe metaloweMożna jednak wyodrębnić kilka uniwersalnych charakterystyk, które w znacznej części przypadków decydują o tym czy zakupione kraty pomostowe prasowane sprawdzą się w danych warunkach czy też trzeba będzie dokonać innego wyboru. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na najbardziej oczywistą cechę. Chodzi tutaj o podstawowe wymiary fizyczne, czyli długość, wysokość i szerokość. Zazwyczaj zwraca się uwagę na rozmiar płaskownika oraz wymiary oczek. Akurat w ten sposób są weryfikowane nie tylko kraty pomostowe zgrzewane, ale również wykorzystywane w przemyśle stopnie schodowe metalowe używane do tworzenia ciągów komunikacyjnych w obrębie fabryk i dużych zakładów przemysłowych.

Kolejna sprawa to cynkowanie ogniowe mające na celu kompleksowe zabezpieczenie elementów przed oddziaływaniem różnego rodzaju szkodliwych czynników, które w dłużej perspektywie czasowej mogą negatywnie wpłynąć zarówno na aspekty użytkowe, jak i również trwałość mechaniczną. Nie od dzisiaj wiadomo, że cynkowanie ogniowe to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń przeciwko korozji. W znacznej części zakładów przemysłowych mocowanie krat pomostowych pozbawionych tego rodzaju powłoki ochronnej nie ma żadnego sensu, gdyż po relatywnie krótkim czasie zaszłaby konieczność ponownej wymiany krat.

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić podczas wyboru krat pomostowych są względy bezpieczeństwa, związane z regulacjami odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nowoczesne kraty posiadają specjalne żłobienia i perforacje, które zapewniają możliwość stabilnego poruszania się po nich nawet w warunkach wysokiej wilgoci. Dzięki takim rozwiązaniom pracownicy mogą poruszać się w rejonie różnego rodzaju instalacji bez obawy o utratę równowagi czy wpadnięcia w poślizg. Wchodząc już w bardziej szczegółowe rozwiązania trzeba też zwrócić uwagę na liczbę i oczek i gęstość ich siatki, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie na nośność konstrukcji. W zależność od obciążeń oddziaływających na kraty pomostowe zgrzewane, również liczba oczek powinna się zmieniać. Ostatnim elementem, który również jest niezwykle istotny jest zgodność krat pomostowych z wymogami technicznymi.

Trzeba upewnić się, że kraty pomostowe prasowane spełniają wszystkie warunki i są opatrzone stosownymi atestami. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że dokonany przez nas zakup przyniesie nam pozytywne skutki.