badania radiograficzne odlewów

Na czym polegają badania radiograficzne?

Wykonywanie połączeń spawanych powinno być zawsze precyzyjne, jednak nawet mimo umiejętności spawacza nie da się przewidzieć, czy nie powstały jakieś nieciągłości materiału, które nie są widoczne gołym okiem.

Nieniszczące badania radiograficzne

badania radiograficzne odlewówAby wykluczyć taką możliwość, konieczne jest przeprowadzanie kontrolnych badań nieniszczących, wśród których wymienia się między innymi badania penetracyjne, radiograficzne, ultradźwiękowe oraz badania magnetyczno-proszkowe. Dobór odpowiedniej metody zależy od klasy konstrukcji, czasami dobrze jest zastosować tylko jedną metodę, a czasami nawet kilka. Podstawowymi nowoczesnymi metodami badań są RT i UT, czyli radiograficzne i ultradźwiękowe. Według specjalistów, to właśnie te rodzaje badań są najbardziej precyzyjne, dlatego też najbardziej wartościowe, gdyż dają wiarygodne wyniki. Jak łatwo się domyślić, badania radiograficzne odlewów wykorzystują promieniowanie rentgenowskie lub gamma, a prześwietlony obraz widoczny jest dzięki rozwojowi technologii w postaci cyfrowej, natomiast wyniki badań są przekazywane w postaci radiogramu. Zaletą badania RT jest to, że mogą być one stosowane na wszelkich materiałach, nie tylko na metalach, ale także na drewnie, gumie, betonie i szerokiej gamie tworzyw sztucznych.

badania radiograficzne odlewówPonadto grubość obiektu nie ma tutaj znaczenia, prześwietlać możemy zarówno te materiały, które mają raptem 1 mm lub mniej, a także te o grubości około kilkuset milimetrów. Złącze poddane badaniu zostaje przedstawione jako obraz cieniowy, na ciemnym tle występują elementy łączone, a spoina jest jaśniejsza, w ten sposób można zobaczyć wady danego obiektu. Fakt występowania wad nie oznacza jednak od razu, że obiekt nadaje się tylko do śmietnika, to, czy może on być poddany eksploatacji zależy od decyzji osoby przeprowadzającej badanie. To dlatego osoba ta musi posiadać odpowiednie uprawnienia, a więc musi przejść szkolenie, aby posiąść odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwolą na dokonanie właściwej oceny materiału oraz podjęcie właściwej decyzji. Metoda radiograficzna jest naprawdę czuła, dzięki niej można wskazać wszelkiego rodzaju nieciągłości, porowatości, pęknięcia. Przykładem badań radiologicznych są badania densytometryczne, które opierają się na pomiarze gęstości optycznej.

Konieczne jest do tego użycie specjalnego urządzenia zwanego densytometrem, który wypuszcza wąską wiązkę światła, w przetworniku zamienianą na energię elektryczną. Badania radiograficzne, w tym densytometryczne, są naprawdę skuteczne, dlatego to jedne z najważniejszych badań nieniszczących.