stal 20hg

Nawęglanie stali 20HG

Rodzajów stali jest bardzo wiele – wszystkie mają szczegółowe oznaczenia, które informują użytkownika o ich zastosowania oraz – przede wszystkim – składzie chemicznym. W ten sposób dla znawcy tematu wybór odpowiedniej jakości stali nie przysparza większego kłopotu. Oznaczenia numeryczne odnoszą się w pierwszej kolejności do twardości materiału, która jest najważniejszym kryterium wyboru danej stali.

Stal o dobrych parametrach

stal 20hgJak wiadomo, jest ona jednym z najtrwalszych surowców dostępnych w tej chwili na ziemi, jednak powstaje w wyniku połączenia głównie żelaza z węglem, a także innym pierwiastków w różnej proporcji – właśnie wzajemny stosunek ilości poszczególnych składników determinuje twardość materiału. Nie zawsze jednak konieczne jest uzyskanie stopu o wysokiej twardości w całej jego objętości. Zdarza się bowiem tak, ze wszystkie parametry techniczne danego stopu wypadają bardzo korzystnie, natomiast jego ścieralność jest zbyt wysoka. Zamiast rezygnować z tańszego rozwiązania i wymieniać materiał na inny, można zastosować tak zwane nawęglanie, czyli proces obróbki surowca, pod wpływem którego następuje powierzchniowa poprawa twardości.

stal 20hgChodzi o to, że na wytrzymałość materiału ma ogromny wpływ zawartość węgla w strukturze tworzywa. Jednak im więcej węgla, tym droższy jest materiał, dlatego, zamiast nasycać tym pierwiastkiem całą stal, wystarczy uczynić to tylko na jej powierzchni. Dzięki temu wzrasta jej wytrzymałość i odporność na ścieranie, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionej struktury rdzenia. Stal 20HG do nawęglania nadaje się znakomicie, podobnie zresztą, jak stal 16HG – wykazują one dobrej jakości parametry technicznie samego rdzenia, dlatego przy wykorzystaniu techniki nawęglania stają się idealnym materiałem do zastosowania go w układach mechanicznych. To bardzo ważny proces, dzięki któremu wnętrze materiału pozwala na zachowanie pożądanej elastyczności – alternatywą dla nawęglania jest tak zwane hartowanie, czyli proces, pod wpływem którego zmianie ulega skład chemiczny materiału na całej jego powierzchni.

Problemem w przypadku hartowania jest to, że cały materiał ulega pod wpływem tego procesu utwardzeniu, ale również staje się on bardziej kruchy, co uniemożliwia późniejsze wykorzystanie go w miejscach narażonych na punktowe działanie dużych sił. Stal jest bardzo wdzięcznym do obróbki materiałem, jednak należy do niej podchodzić z odpowiednim bagażem wiedzy oraz doświadczenia, ponieważ nie każdy sposób kształtowania tego materiału może przynieść pożądany efekt.