formy wtryskowe

Niezawodne formy wtryskowe

Wypraski stanowią niezbędne elementy do przeprowadzenia procesu wtryskiwania – a więc do wytworzenia przedmiotów o danym kształcie i rozmiarze. Choć wydawać by się mogło, że wyprodukowanie form wtryskowych, które sprawdzą się przy danym wtryskiwaniu, to żaden problem, okazuje się, że jest nieco inaczej.

Wysoka jakość form wtryskowych

formy wtryskoweTechnologiczność form wtryskowych może nieść ze sobą pewne nieporozumienia. Jeśli formy te wykonuje firma niedoświadczona, może popełnić pewne kardynalne błędy, które wpłyną potem na jakość uzyskanych we wtryskiwaniu wyrobów. Sama konstrukcja wypraski nie jest prostą sprawą – od grubości ścian, ich wysokości oraz od gładkości powierzchni zależy efekt końcowy. Konstruktor powinien wziąć pod uwagę to, czy pojawiają się jakieś odkształcenia sprężyste, jaka jest sztywność konstrukcji, pochylenie ścian. Dana forma wtryskowa powinna być też wykonana pod konkretną technologię wtrysku (stosuje się bowiem różne ciśnienia i temperatury), a także pod konkretne tworzywo – materiały wykorzystywane do produkcji elementów, różnią się przecież sztywnością, współczynnikiem tarcia oraz wielkością powstającego skurczu, dlatego forma wtryskowa powinna w swojej konstrukcji brać to pod uwagę, aby być jak najlepiej dopasowana do właściwości konkretnego materiału.

formy wtryskoweFirmy, które produkują formy wtryskowe z mazowieckiego zwracają też uwagę na to, że często problemem jest zbyt długi rdzeń formujący otwory. Należy więc przed przystąpieniem do produkcji, skrócić go, gdyż inaczej możemy stracić końcową wysoką jakość. Najprostszym sposobem na skrócenie jest podzielenie rdzeni, ale wówczas należy pamiętać o ich pogrubieniu, gdyż pozwoli to na ich wzmocnienie. Istotą jest też to, by rdzenie były wycentrowane – w ten sposób podczas wtrysku nie będzie się z nimi nic działo, a więc nie ulegną niepożądanym skrzywieniom. Warto wiedzieć, że do form wtryskowych możemy tworzyć też specjalne żebra usztywniające, które działają lepiej niż zwiększenie grubości kształtki. Takie żebra nie tylko pozwolą na ograniczenie występowania zapadnięć, ale też dzięki nim nie będą tworzyć się pęcherzyki. Chociaż jeżeli zależy nam na sztywności formy wtryskowej, możemy też poszukiwać innych metod. Jedną z nich jest pofałdowanie ścian lub też zaokrąglenie naroży.

Metod do uzyskania najlepszej formy wtryskowej jest naprawdę wiele i wiedzą o tym firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. Rozwój technologii pozwala ponadto na poszukiwanie kolejnych, jeszcze lepszych rozwiązań, które pozwolą na usprawnienie prac w tym zakresie.