Nowoczesne oprogramowanie dla robotów przemysłowych

Każdą maszynę podczas wykonywania pracy ogranicza jedynie moc silnika oraz funkcje określone przez programowanie. Rozwiązania automatyczne są niezbędne w zakładach przemysłowych, gdyż zdecydowanie przyspieszają prowadzone działania.

Programowanie robotów wpływa na procesy przemysłowe

programowanie robotówUnowocześnienie wykorzystywanych maszyn i urządzeń jest więc podstawowym zadaniem każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na tym, aby jego firma zajmowała wysoką pozycję w branży. Programowanie robotów pozwala na uzyskanie jak najlepszych parametrów technicznych maszyny – dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możemy na przykład skrócić czas przestoju linii produkcyjnej. Urządzenia automatyczne opierają swoje działanie na systemie mikroprocesorowym – zastosowane sterowniki wykonują błyskawiczne obliczenia, które umożliwiają odpowiednią zmianę położenia ramienia zrobotyzowanego. Właściwe programowanie i sprawny system sterowania jest więc niezbędny dla prawidłowego działania robota. Robot wyposażony w panel ręczny, może być programowany przez specjalistów w każdej sytuacji, która wymaga szybkiej zmiany ustawień maszyny. Dzięki temu panelowi można błyskawicznie zmienić program na inny.

programowanie robotówProgramowanie może odbywać się w kilku trybach. Jeden z nich pozwala na ręczną manipulację urządzeniem – służy więc między innymi do ustawiania prędkości programowej. Wybierając inny, specjalny tryb, programiści mogą testować oprogramowanie na ustalonej wcześniej prędkości. Każdy panel sterowania posiada też tryb, który uniemożliwia ręczne sterowanie. W ostatnim przypadku mamy możliwość pracy z zewnętrznym sterownikiem nadrzędnym. Obok panelu sterowania, robot wyposażony jest w panel operatora, układy pamięci, układy wejścia i wyjścia oraz w jednostkę zasilającą. Firmy przemysłowe szukają zazwyczaj rozwiązań, które poprawią wydajność maszyn – z tego też względu programowanie robotów wyposażonych w manipulatory pozwala na zmianę pozycji ramienia na trzy sposoby – wybór zależy od naszych oczekiwań. W pierwszym przypadku urządzenie wykorzystuje najszybszy tor, w drugim – tor najkrótszy. Możliwe jest też prowadzenie ramienia torem kołowym. Zastanawiając się nad torem, po którym ma być prowadzone ramię, uwzględnijmy między innymi właściwości narzędzia, które zostanie zamontowane do manipulatora.

Programista ustali ruch prowadzenia narzędzia, w zależności od tego, czy będzie ono ruchome, czy nieruchome, czy jest to ruch stały na każdym etapie drogi, a także czy konieczna jest zmiana kąta osi nadgarstka. Programowanie robotów warto powierzyć specjalistom, którzy sprawnie wdrożą najlepsze rozwiązania.