pompy ciepła

Nowoczesne pompy ciepła

Oszczędność to jedna z najważniejszych wartości w dzisiejszym świecie. Zredukowanie kosztów w jednym aspekcie życia pozwala ulokowanie ich w innym. Dzięki temu nie marnuje się niepotrzebnie środków, które można spożytkować w sensowny sposób.

Pompy ciepła w gruncie

pompy ciepłaTego typu czynności wykonuje się zarówno w przedsiębiorstwach, jak i gospodarstwach domowych. Jedną z kwestii w których znacznie można zredukować koszta jest ogrzewanie, które każdego roku pochłania ogromną ilość funduszy. Problemem jest tutaj także kwestia ekologii, gdyż tradycyjne instalacje grzewcze najczęściej powodują zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania takie jak pompy ciepła są całkowicie ekologiczne i oferują przy tym wydajność stojącą na bardzo wysokim poziomie. Jest to rozwiązanie pochodzące ze Skandynawii, gdzie konieczne było stworzenie nowoczesnego systemu grzewczego nie wymagającego żadnych środków eksploatacyjnych oraz częstej konserwacji. Pompy ciepła to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nawet w północnych, znacznie ostrzejszych niż w Polsce mrozach. Dlatego też tego typu rozwiązanie idealnie nadaje się do wszelkich obiektów w naszym kraju. Pompy ciepła dzielą się na trzy podstawowe typy, które wskazują na źródło pobieranej przez nie energii cieplnej. Najczęściej spotyka się pompy gruntowe, powietrzne oraz wodne. Dokładnie w tej kolejności ich popularności i częstotliwości zakupu.

pompy ciepłaPompy gruntowe są tanie i sprawdzają się doskonale, dlatego też są one najczęściej wykorzystywanym ich rodzajem, który można spotkać już wielu polskich domach. Przede wszystkim charakteryzuje je bardzo niski pobór energii elektrycznej, której używają one tylko do transportowania zgromadzonej energii bezpośrednio do domu i rozprowadzenia jej po pomieszczeniach. Pompy ciepła pobierają energię cieplną zgromadzoną w środowisku naturalnym. Ciepło pozostaje w cząsteczkach nawet przy najniższych temperaturach, to właśnie tą właściwość wykorzystują pompy ciepła na Śląsku, które pobierają to zawsze obecne ciepło. W przypadku pompy gruntowej, wykorzystuje ona szereg czerpni odpowiednio umiejscowionych w ziemi. Dla zwiększenia wydajności muszą być one oddalone od siebie w odpowiedni sposób, tak aby zmaksymalizować obszar skutecznej absorpcji. W przypadku pomp wiatrowych, pobierają one ciepło z wiatru nawiewanego na dom, po czym transferują je do odpowiedniego konwertera, który zmienia je w ciepło używane przy ogrzewaniu.

Pompy wodne najczęściej instaluje się w podziemnych źródłach, gdzie pobierają one ciepło z cząsteczek wody. Każda z tych opcji jest w stanie zapewnić skuteczne ogrzewanie, jednak pompa gruntowa jest zdecydowanie najwydajniejsza.