płyty izolacyjne pir dachowe

Nowoczesne sposoby izolacji dachu

Odpowiednie wykonanie izolacji termicznej poddasza użytkowego w budynku jednorodzinnym odgrywa znaczącą rolę w gospodarce cieplnej budynku. Jak powszechnie wiadomo z lekcji fizyki, ciepłe powietrze unosi się ku górze, ponieważ odległości pomiędzy atomami zaczynają być coraz większe, a cała mieszanka gazu staje się lżejsza od nieogrzanego powietrza. Nawet przez najlepiej zaizolowany strop część ciepła będzie uciekała na poddasze – dlatego należy zadbać o to, aby dach był odpowiednio zaizolowany termicznie.

Płyta idealnie izolująca dach

płyty izolacyjne pir dachowe Do tej pory, najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania izolacji termicznej budynków była wełna mineralna. Posiada ona bardzo wiele zalet – jest niepalna, przepuszcza parę wodną oraz nie traci swoich parametrów związanych z niską przewodnością cieplną w czasie. Niestety, ze względu na zwiększone wymagania przepisów Unii Europejskiej w zakresie izolacyjności termicznej przegród budowlanych w obiektach użytkowych, stosowanie tego naturalnego materiału stało się problematyczne. Wysokość krokwi standardowo wynosi maksymalnie 14 cm i umieszczeni e takiej warstwy izolacji stało się po prostu niewystarczające. W związku z tym zaczęto poszukiwać materiału, który będzie stanowił alternatywę dla płyt mineralnych. Na początku na rynek wprowadzono pianki PUR, jednak nie posiadały one odpowiedniej izolacyjności ogniowej, co przy dachach o konstrukcji drewnianej było dość problematyczne.

płyty izolacyjne pir dachoweNa szczęście w ostatnim czasie pojawił się nowy materiał – płyty izolacyjne PIR dachowe, które są jeszcze lepszym izolatorem termicznym. Dodatkowo są kwalifikowane jako materiał należący do grupy tych niepalnych. W związku z tym zastosowanie paneli na poddaszu jest bardzo korzystne. Producenci przewidzieli dwa systemy tego rodzaju dociepleń – wewnętrzny i zewnętrzny. Możliwość zainstalowania płyt do zewnętrznej części dachu jest innowacyjne i bardzo korzystne, ponieważ nie zabierają one miejsca wewnątrz budynku. Dzięki temu nie tracimy cennej na poddaszu przestrzeni i znacznie skracamy czas realizacji prac związanych z dociepleniem, ponieważ pracownicy nie muszą docinać płyt i wpasowywać ich w odstępy między krokwiami. Pianka PIR występuje w postaci sztywnych paneli różnej grubości.

To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od charakterystyki energetycznej i wymagań izolacyjności termicznej stawianych przegrodzie budowlanej. Pewne jest jednak to, że dzięki bardzo korzystnemu współczynnikowi przenikania ciepła (który jest bardzo niski), grubość płyt PIR jest znacznie mniejsza niż tych styropianowych lub wykonanych z wełny mineralnej.