Magda Femme.

Profesjonalny fotograf

Nowoczesny system rekuperacji

Nowoczesny system rekuperacji

rekuperacja w mieszkaniu

W dzisiejszych czasach człowiek stara się postępować jak najbardziej zgodnie z naturą. Ten trend zawitał również w przypadku rozwiązań technologicznych, które dążą do tego, aby zużywać coraz mniej energii, a nawet ją odzyskiwać. Również w budownictwie panuje moda na to, aby nowopowstające i modernizowane obiekty były coraz mniej energochłonne.

Rekuperacja zamiast standardowej wentylacji

rekuperacja w mieszkaniuWłaśnie dlatego stosuje się bardziej nowoczesne, ciepłe materiały budowlane oraz systemy, których zadaniem jest ograniczenie strat cieplnych. Kiedy, podczas budowy domu, użyjemy najlepszych i najbardziej zaawansowanych pod względem współczynnika przenikania ciepła materiałów, wydaje nam się, że nic więcej zrobić dla środowiska nie możemy. Jest to jednak błędne założenie. W takie sytuacji nasze rachunki jeszcze bardziej zminimalizują specjalne systemy, których zadaniem jest ograniczenie strat energii. W myśl tej zasady działa rekuperacja w mieszkaniach. Zamiast standardowej wentylacji i klimatyzacji instaluje się specjalny system, którego zadaniem jest odzyskiwanie części ciepła z powietrza, które opuszcza wnętrze naszego domu. Kiedy specjalna pompa zasysa zużyte powietrze, specjalny system rurek i łączników powoduje, że ciepło jest odzyskiwane.

rekuperacja w mieszkaniuNastępnie ostudzona mieszanka gazów zostaje przepchnięta do kanału wentylacyjnego. Co w takim razie dzieje się z energią, które została w rekuperatorze? Została ona przekazana nowej dostawie tlenu. Oznacza to, że do naszych wnętrz nie wpada powietrze prosto z zewnątrz, tylko wstępnie już ogrzane. Dzięki temu musimy zużyć mniej energii do tego, aby w mieszkaniu było ciepło, a tym samym oszczędzamy nasze pieniądze. Systemy rekuperacji świetnie współpracują z klimatyzacją również podczas lata. Wtedy zasada ich działania jest odwrotna – schładzają rozgrzane powietrze, które ma dostać się do naszego domu. Cały układ doskonale sprawdza się w domach energooszczędnych oraz pasywnych, w których jest bardzo niewiele możliwości wymian powietrza z pomieszczeń ze środowiskiem zewnętrznym. Pomimo tego, że system rekuperacji nie należy do tanich, zyskuje coraz większą grupę zwolenników.

Cenią go zarówno instalatorzy, jak i właściciele mieszkań i biur. Instalacja jest zaprojektowana w taki sposób, aby sama nie pobierała zbyt wiele energii, dzięki czemu oszczędzonych podczas ogrzewania pieniędzy nie musimy wydawać na opłacenie wyższych rachunków za prąd. Oznacz to, że cały system jest prawdziwie ekologiczny – nie tylko jeśli chodzi o korzyści jego działania, ale również w kwestii pobierania energii.

Karolina Dąbrowska

    Comments are closed.