O wadach i zaletach hal stalowych

Hale stalowe to rozwiązanie, które na dzień dzisiejszy jest stosunkowo często stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

Charakterystyka stalowych hal

hala stalowaSzeroki zakres ich wykorzystania w dużej mierze związany jest z tym, że rozwiązanie to posiada dużą ilość zalet. Nim jednak podejmiemy decyzje o zainwestowaniu w taki obiekt, warto dokładnie poznać ów zalety, jak i wady, których rozwiązanie to nie jest także pozbawione. Główną zaletą konstrukcji stalowych jest fakt, że posiadają one niski ciężar własny, a jednocześnie odznaczają się one wysokim stopniem odporności na działanie sił dynamicznych oraz na rozciąganie. Zaletą jest tu także niewątpliwie fakt, że tego typu konstrukcje łatwo przystosować do potrzeb różnego typu działalności. Co więcej tego typu obiekt, można także łatwo rozbudowywać dostawiając kolejne moduły, bez konieczności wykonywania właściwie jakichkolwiek prac mokrych. Tym co jednak przede wszystkim przemawia za tym rozwiązaniem jest łatwość i szybkość montażu. Producent hal stalowych jest w stanie postawić obiekt w przeciągu kilku do kilkunastu dni roboczych. Przy czym nie liczy się tu czasu potrzebnego na produkcje samych elementów konstrukcyjnych hali.

hala stalowaWarto także zaznaczyć, że jest to szacowany czas, który może ulec wydłużenie, jeśli wymiary hali są znaczne, lub też jeśli są pewne utrudnienia w jej montażu wynikające ze skomplikowania samego projektu. Warto tutaj także zaznaczyć, że czas ten nie uwzględnia czasu potrzebnego na wykonanie fundamentów, na których sytuowana będzie hala. Jeśli chodzi natomiast o wady, to przede wszystkim należy wskazać na wysoką podatność konstrukcji na korozje. W związku z czym nieprawidłowo zabezpieczona powierzchnia hali, może szybko ulegać uszkodzeniu, a tym samym pogarszać mogą się ogólne parametry całego budynku. Podatność na korozję sprawia także, że obiekt wymaga regularnych przeglądów i konserwacji, co generuje pewne koszty, jak i stanowi pewne nieudogodnienie. Dodatkowo należy zaznaczyć, że hale stalowe mają dużą przewodność cieplną i akustyczną. Co oznacza, że szybko się one wychładzają oraz że nie izolują hałasów. Fakt ten jest o tyle istotny, że w związku z tymi parametrami hale stalowe nie nadają się na wszystkie typu działalności. Zwłaszcza, jeśli specyfika wymaga utrzymania określonej temperatury.

Niemniej w wielu przypadkach, hale stalowe pozostają bardzo wygodnym i korzystnym rozwiązaniem, doskonale sprawdzającym się w różnych gałęziach przemysły. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o hale magazynowe, czy też w większości przypadków hale produkcyjne.