Odpowiednia izolacja fundamentów

Fundamenty są podstawą każdego budynku, bez ich odpowiedniego wykonania nie będzie on zbyt solidny, ani długowieczny. Jak sama, często wykorzystywana nazwa sugeruje, od nich się zaczyna i na nich wszystko się bazuje.

Izolacje fundamentów są często pomijane

izolacje fundamentówDlatego też jeśli początek będzie słaby to możemy spodziewać się tego samego po całości konstrukcji. Jednym z najbardziej niszczycielskich elementów w tej kwestii jest woda, która z czasem bardzo skutecznie potrafi wsiąknąć w strukturę fundamentów i drążyć je w taki sposób, który z czasem znacznie wpłynie na ich solidność i jednolitość struktury materiału z jakiego wykonane są tego typu fundamenty. Często zapominamy jak ważna jest hydroizolacja. W budownictwie często poświęcamy aż za dużo uwagi izolacji termicznej, a o innych typach kompletnie zapominamy. Jest to bardzo powszechny problem, jednak świadomość ludzi na szczęście zaczyna rosnąć w tej kwestii.

izolacje fundamentówBudynki stare, pokroju wszelkiego rodzaju kamienic, czy starszych domów, najczęściej takiej izolacji nie posiadają wcale. Jednak w większości wypadków są to budynki wykonane znacznie solidniej, niż robi się to w dzisiejszym budownictwie, dlatego też odpowiednie uzupełnienia bywają wystarczające, a nie wymaga się odsłaniania fundamentów by stworzyć odpowiednią hydroizolację. Jednak zdarzy się także masa budynków wykonanych w ramach raczej niskich standardów takich jak masa starszych domów jednorodzinnych na różnych wioskach. Często tego typu budynki wymagają gruntownej naprawy i to właśnie izolacje fundamentów są w najgorszym stanie, o ile wcale istnieją. Należy pamiętać o odpowiedniej konstrukcji tego typu, gdyż wydłuża ona znacznie żywotność takiego budynku i wpływa na komfort jego użytkowania. W razie zawilgoconej piwnicy do której jeszcze dodatkowo przedostaje się woda, możemy spodziewać się grzyba, bakterii i porostów, które bywają toksyczne dla człowieka. Co może być z kolei niebezpieczne dla zdrowia, a czasami nawet życia. Dodatkowo mocno wilgotne powietrze źle wpływa na samopoczucie, oraz stan płuc i śluzówki nosa. Dlatego też tego typu pomieszczenia charakteryzują się bardzo małym komfortem zamieszkiwania ich. Jeśli izolacja w fundamentach istnieje, to jest szansa jej naprawy.

Metoda iniekcji ciśnieniowej polega na wstrzyknięciu pod ciśnieniem materiału uszczelniającego wgłąb takiej ściany, ma on za zadanie wypełnić wszelkie pęknięcia i puste przestrzenie, którymi przedostawać może się woda i wilgoć. Jednak metoda ta możliwa do wykonania jest tylko gdy hydroizolacja nie jest kompletnie zniszczona, jednak jest to metoda niezwykle skuteczna.