Ograniczanie strat ciepła – izolacje natryskowe

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych i izolacyjnych jest równie ważny, co sam projekt i umiejscowienie domu jeśli chodzi o jak największe ograniczenie strat ciepła. Każda część domu powinna zostać w odpowiedni sposób zaizolowana, dzięki czemu straty ciepła zostaną ograniczone nawet o kilkadziesiąt procent.

Izolacje natryskowe z pianką

izolacje natryskoweNajskuteczniej izolowane domy to domy pasywne i energooszczędne, których koszty budowy są znaczne, ale koszty utrzymania i ogrzewania są niskie. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na izolację są nowoczesne izolacje natryskowe z pianki poliuretanowej otwartokomórkowej lub zamkniętokomórkowej. Można je wykorzystać zarówno do izolacji fundamentów w ciężkiej izolacji przeciwwodnej, do ocieplenia i wygłuszenia podłogi, ścianek działowych, dachów, poddasza czy nawet centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszy się izolacja poddasza pianką, która pozwala na bardzo szybkie ocieplenie całego poddasza. Jest to metoda nawet parokrotnie szybsza niż, na przykład, wykorzystanie do tego celu wełny mineralnej lub styropianu, posiada też inne niepodważalne zalety. Poza szybkim tempem pracy natrysk pianki poliuretanowej wyróżnia się bardzo dużą szczelnością warstwy ocieplenia. Dzięki swoim właściwościom pianka, która ponad stokrotnie zwiększa swoją objętość, bardzo dokładnie wypełnia nawet najdrobniejsze szczeliny.

izolacje natryskoweDzięki temu izolacja jest bardzo szczelna i nie ma w niej mostków termicznych, które często pojawiają się przy innych materiałach izolacyjnych, szczególnie gdy te są położone niedbale. Warto również wiedzieć, że natrysk pianki nie wymaga żadnych dodatkowych elementów do montażu oraz bardzo dobrze przylega do różnych powierzchni. Kolejna bardzo istotna zaleta pianki to fakt, iż nie traci ona swoich właściwości termoizolacyjnych pod wpływem wilgoci czy wraz z upływem czasu. Nie ma więc konieczności wymiany izolacji co kilka-kilkanaście lat, aby cały czas utrzymywała ona swoje właściwości. Nie istnieje też ryzyko, że warstwa ocieplenia zsunie się, jak jest to możliwe w przypadku źle położonej wełny mineralnej. Kolejny czynnik przemawiający za wykorzystaniem pianki poliuretanowej nie tylko na ocieplanie poddaszy pianką, ale też innych części domu, to fakt iż cena tego rozwiązania spada.

Dzięki temu jest to inwestycja jeszcze bardziej opłacalna niż kiedyś. Izolacja pianką sprawdzi się w każdym domu (jak również w innych budynkach, np. gospodarskich i hodowlanych), także w domu alergików. Jest obojętna chemicznie, nie uczula, nie pyli, co stanowi jej kolejną zaletę.