Pianka jako metoda hydroizolacji budynku

Odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wpływem czynników zewnętrznych, jak zmienne temperatury czy wilgoć, ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania, a także dla zachowania wysokiego poziomu energooszczędności, co obniża koszty utrzymania.

Hydroizolacja na ściany i fundamenty

hydroizolacjaChoć wszyscy wiedzą, jak ważna jest izolacja termiczna, to jednak niejeden inwestor nie poświęcił dość uwagi izolacji od wilgoci, co ma szkodliwy wpływ na budynek. Czy warto wykonać hydroizolację pianką? Doświadczenie pokazuje, że pianka zamkniętokomórkowa doskonale sprawdza się jako materiał hydroizolacyjny do podłóg czy dachów, a przede wszystkim do fundamentów, w tym do ciężkiej izolacji przeciwwodnej, która jest konieczna wszędzie tam, gdzie istniej ryzyko zalewania terenu, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub też budynek staje w miejscu, gdzie ze względu na rodzaj poszczególnych warstw gleby woda deszczowa będzie słabo odprowadzana. Dobra hydroizolacja pianką w Białymstoku, czy też w jakimkolwiek innym miejscu, zapobiega zawilgoceniu ścian i fundamentów, które, poprzez podciąganie kapilarne, mogłoby mieć katastrofalny wpływ na cały budynek. Wyższy poziom wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które tworzą szkodliwe środowisko dla osób, które w nim mieszkają lub pracują a także zwiększa koszty ogrzewania całego budynku. Pianka zamkniętokomórkowa nie tylko zapobiega takim sytuacjom, ale też pozwala ścianom oddychać i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz. Jest to przy tym materiał bardzo trwały, który nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu czy też w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, co ma szczególnie znaczenie dla każdego, kto planuje dany budynek użytkować przez wiele kolejnych lat.

hydroizolacjaPianka nie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, jest obojętna chemicznie, samogasnąca, a także nie zalęgną się w niej gryzonie. Dodatkowo istotną zaletą hydroizolacji, czy też izolacji pianką w ogóle jest brak mostków termicznych. To izolacja „bezszwowa”, pozbawiona łączeń, które mogą generować straty ciepła, a do tego pozwala na wypełnienie wszelkich szczelin czy też zakamarków, dzięki czemu można mieć pewność, iż hydroizolacja jest położona bardzo dokładnie. Chociaż w naszym kraju jest to wciąż technologia stosunkowo nowa, a przez to dyskusyjna, to jednak w wielu miejscach na świecie zyskała ona już uznanie i jest szeroka stosowana w izolacji i hydroizolacji budynków.

Warto także dodać, że hydroizolacja pianką przebiega szybciej niż przy zastosowaniu innych materiałów izolacyjnych, co także ma spore znaczenie dla każdego inwestora.