Pielęgnacja kostki brukowej podczas zimy

Zima to czas, który wiąże się z codziennymi ujemnymi temperaturami, często też z intensywnymi opadami. Śnieg zalega na ulicach, a na naszej własnej posesji – przykrywa całkowicie kostkę brukową. Ze względu na wrażliwość kostki, może to wiązać się z pojawianiem się uszkodzeń lub wad estetycznych.

Układanie kostki na podjeździe

układanie kostki brukowej Warto więc, zanim jeszcze nadejdzie zima, podjąć się odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych kostki brukowej. Jeżeli jesteśmy pewni, że równe układanie kostki brukowej w Toruniu zapewnia nam wytrzymały i trwały podjazd czy ścieżkę ogrodową, do naszych zadań będzie należało tylko wyczyszczenie szczelin pomiędzy poszczególnymi kostkami. Z pewnością mogły w nich pojawić się chwasty, może zacząć się też rozrastać mech. Jeżeli zostawimy taką roślinność, może to prowadzić do tego, że wilgoć będzie wnikała w nawierzchnię kostki brukowej. Efektem może być nieestetyczne wybrzuszenie. Pamiętajmy też o tym, aby przed nadejściem zimy wysprzątać cały podjazd czy ścieżkę, ze wszelkich zanieczyszczeń. Według profesjonalistów, igiełki oraz liście, pod śniegiem zaczną gnić – a to może doprowadzić do pojawienia się plam, które będą później trudne do usunięcia.

układanie kostki brukowej Warto więc temu zapobiegać zawczasu. Również piasek na kostce, w kontakcie ze śniegiem, może przekształcić się w błoto, które zostawi nieestetyczne plamy. Wyczyśćmy więc dokładnie nawierzchnię, zmiatając zanieczyszczenia, a następnie umyjmy ją. Najlepiej, jeżeli mamy dostęp do myjki ciśnieniowej. Dzięki temu praca nie będzie przebiegać długo, a efekty będą zadowalające. Po przeprowadzeniu takiego czyszczenia zwróćmy uwagę na to, czy nie jest konieczne uzupełnienie fugi. W kolejnym kroku musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nawierzchni. Tylko w ten sposób cała kostka będzie idealnie chroniona przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Do impregnacji możemy stosować różnego rodzaju środki, jednak w ich składzie powinny znaleźć się polimery, silikaty oraz butanol. Te substancje będą miały bowiem wpływ na podniesienie odporności kostki brukowej. Będzie ona chroniona przed kruszeniem oraz odpryskiwaniem, a więc kostka brukowa nie odczuje dzięki temu negatywnych skutków przymrozków i następujących po nich odwilży. I to tyle. Unikajmy z kolei stosowania soli, aby zabezpieczyć się przed poślizgnięciem się, gdyż sól może doprowadzić do pojawienia się przebarwień na kostkach.

Działanie antypoślizgowe ma też chlorek magnezu dostępny w sklepach w formie płatków, jednak i tutaj nie przesadzajmy z proporcjami. Po zabezpieczeniu kostki, pamiętajmy o jej regularnym odśnieżaniu w trakcie zimy.