Porady przydatne przy mocowaniu gontu bitumicznego

Posiadanie własnej działki poza miastem jest dla wielu mieszkańców wielką przyjemnością – mogą bowiem spędzić swój wolny czas w otoczeniu natury, nie zaś wśród szarych blokowisk.

O czym pamiętać, mocując dachówki bitumiczne?

dachy z gontuDziałka to jednak nie tylko sam ogród, ale też domek, dzięki któremu będziemy mogli schować się przed deszczem, czy przenocować w nim, jeśli zostajemy na działce na dłużej. Decydując się na domek, staniemy przed wyborem odpowiedniego materiału na dach. Doceniane przez klientów są między innymi dachy z gontu w Nadarzynie. Tradycyjne gonty wykonane były z drewna, współcześnie jednak stosuje się gonty bitumiczne, które obecne są na rynku dekarskim od przeszło stu lat. Gonty papowe są przycinane w taki sposób, aby swoim kształtem przypominały ułożone rzędem dachówki. Przed montażem gontów należy jednak zwrócić uwagę, czy nasz dach spełnia odpowiednie warunki budowlane – przede wszystkim, jeżeli konstrukcja dachu jest drewniana, wówczas należy zwrócić uwagę na to, jakie obciążenia będą przenoszone – i to od tego trzeba uzależnić odległość między krokwiami, choć wpływ ma oczywiście także kształt dachu. Pamiętajmy o tym, że dach powinien mieć odpowiednią wentylację – w tym celu konieczne jest wykonanie otworów napowietrzających i odpowietrzających oraz kanałów cyrkulacyjnych nad izolacją cieplną.

dachy z gontuProducenci dachówek bitumicznych każą zwrócić uwagę także na spadek dachu – w razie potrzeby należy bowiem, przed położeniem gontu, zastosować dodatkową warstwę hydroizolacyjną. Wśród porad przeznaczonych dla monterów dachówek bitumicznych, wymienia się także wzmocnienie krawędzi połaci i gzymsów za pomocą metalowych okapników. Samo mocowanie gontu jest już proste i opiera się na wykorzystaniu ocynkowanych gwoździ, które utrzymują gont przy podstawie dachu. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między gwoździami a brzegiem dachówki – powinna ona wynosić około 2-3 cm. Pierwszy rząd dachu powinien być wykonany z dachówek kalenicowych, kolejne rzędy zaś powinny być przesunięte w dowolnym kierunku za każdym razem o pół arkusza. Producenci gontu bitumicznego zwracają uwagę na to, że dachówki należy zabezpieczyć przed skośnym deszczem – w tym celu warto jest dolną część dachówek znajdujących się na skraju pokryć klejem bitumicznym.

Jak widać, monter dachówek bitumicznych powinien pamiętać o wielu sprawach, jednak – gdy zastosuje się do porad – z pewnością powstały dach będzie odznaczał się wyjątkową wytrzymałością oraz trwałością, a także odpornością na działanie negatywnych czynników atmosferycznych.