fotowoltaika

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca

Rachunki za energię elektryczną, ciepło czy wodę z każdym rokiem coraz bardziej obciążają nasz budżet. Wzrosty obserwujemy nieprzerwanie od kilku lat, a zapowiedzi kolejnych zasypują nas z każdej strony. Aby uniknąć takich problemów, warto zainwestować w instalacje, które pozwolą na pozyskiwanie energii z otoczenia.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu

fotowoltaikaDzięki takim systemom jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy rekuperacja można skutecznie obniżyć swoje rachunki i uczynić dom całkowicie samowystarczalnym. Wśród popularnie stosowanych rozwiązań właściwie tylko fotowoltaika pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej. Nic dziwnego, że wiele firm ze środkowej Polski dodało system do swojej aktualnej oferty. Dlaczego cieszy się on coraz większą popularnością? Przede wszystkim dlatego, że wielu inwestorów coraz mniejszą uwagę zwraca na minimalizację kosztów wznoszenia obiektu. Zamiast tego interesuje ich, jakie będą codzienne koszty eksploatacji domu. Właśnie to determinuje coraz popularniejsze podejście, które zakłada, że koszt inwestycji może być wyższy, jeśli uzyskane dzięki temu korzyści będą miarodajne.

fotowoltaikaDodatkowo panele słoneczne można montować w już istniejących budynkach. Można nimi pokryć połać dachową skierowaną na południe uzyskując w ten sposób bardzo sprawny system do pozyskiwania energii elektrycznej. Według wielu danych domowa fotowoltaika z Piotrkowa Trybunalskiego czy jakiegokolwiek innego miejsca ma znacznie więcej zalet. Przede wszystkim dostępność czynnika zasilającego, którym jest słońce, jest właściwie nieograniczona. Dzięki specjalnym akumulatorom energia zmagazynowana w ciągu dnia bez problemu wystarczy do zasilenia urządzeń elektrycznych wykorzystywanych po zmroku. Wiele pytań pojawia się, jeśli chodzi o koszt takiego systemu. Jak się okazuje, dzięki wzrostowi popularności paneli, ich zakup wcale nie wiąże się z tak dużą inwestycją, jak jeszcze kilka lat temu. Warto podczas zakupu kierować się nie ceną, a wydajnością danego systemu. Im większy dom, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, przez co panele powinny mieć większą powierzchnię.

Fotowoltaika będzie stosowana jeszcze częściej, ponieważ dzisiaj dąży się do tego, by nowe obiekty budowlane wykazywały jak najmniejsze zapotrzebowanie na prąd i ciepło pochodzące z zewnątrz. Takie działanie ma na celu poprawę jakości powietrza w wielu europejskich krajach i ogólną poprawę stanu środowiska naturalnego. Wykorzystanie własnych źródeł energii jest korzystne także dla inwestora – w ciągu roku pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości środków finansowych.