producent hal stalowych

Projektowanie i wznoszenie hal stalowych

Budownictwo szkieletowe było znane ludzkości praktycznie od zawsze – już w starożytności czy w średniowieczu wznoszono drewniane budynki, których szkielet stanowiły grube belki nośne obudowane deskami. Z czasem system ten znacznie ewoluował, jednak sama koncepcja od wieków jest taka sama.

Producenci hal ze stali

producent hal stalowych	Zmieniły się jednak materiały stosowane przez producentów konstrukcji oraz możliwości człowieka, ponieważ do dyspozycji są dzisiaj bardzo zaawansowane, wręcz specjalistyczne maszyny, które znacznie ułatwiają proces produkcji i montażu. Jednym z najczęstszych zastosowań konstrukcji szkieletowej jest budownictwo przemysłowe, które wymaga zastosowania obiektów kubaturowych, czyli takich, wewnątrz których jest niezwykle dużo przestrzeni. Materiałem, który pozwala na szybkie wznoszenie tego rodzaju obiektów, jest stal. Materiał ten posiada bardzo wiele korzystnych właściwości, które sprawiają, że jego użycie jest opłacalne – zarówno pod kątem przenoszenia obciążeń, jak i funkcjonalności. Stal bardzo dobrze przenosi siły rozciągające, jest odporna na zginanie, które często pojawia się w bardzo długich elementach. Odpowiednie skonstruowanie blachownic sprawia, że zużywamy stosunkowo niewiele materiału, zyskując niezwykle korzystne wytrzymałości przekrojów. Dodatkowo z metalu bardzo łatwo jest zbudować kratownice czy ażurowe belki, dzięki czemu konstrukcja jest kwalifikowana do grupy „lekkich”.

producent hal stalowych	Podczas projektowania należy uwzględnić wszystkie warunki środowiskowe, takie jak wiatr, przewidywane opady śniegu, rodzaj gruntu, poziom wód gruntowych oraz przeznaczenie budynku. Na tej podstawie wykonuje się skomplikowane obliczenia statyczne oraz dobiera przekroje belek i prętów, z których składa się konstrukcja. Dzisiaj producenci hal stalowych większość obliczeń powinni wykonywać według instrukcji i informacji zawartych w Eurokodach, czyli podręcznikach do projektowania. Tym najważniejszym jest oczywiście tom 3, który określa dokładnie, w jaki sposób konstruuje się elementy nośne z metalu. Dzisiaj wielu producentów działa kompleksowo, zajmując się nie tylko projektowaniem, ale także produkcją poszczególnych elementów. Ze względu na trudność w obróbce stali, większość elementów jest wytwarzana na hali produkcyjnej.

Blachownice są cięte, spawane i skręcane według wytycznych projektanta, a na budowę trafiają większe części – np. słup, kratownica, rygiel czy stężenia. Zadaniem wykonawcy jest połączenie ze sobą wszystkich otrzymanych części oraz obudowanie szkieletu płytami warstwowymi lub blachą.