Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym

Styl industrialny jest coraz bardziej popularnym stylem, szczególnie w okolicach Śląska. Dlaczego akurat tam? Ponieważ znajduje się na tym terenie wiele budynków po dawnych obiektach przemysłowych. Stoją one opuszczone, więc deweloperzy starają się je zagospodarować.

Dlaczego warto postawić na styl industrialny?

architekt wnętrzDuże przestrzenie łatwo można podzielić, a wysokie ściany i duże okna to zaleta. Dlatego stare fabryki czy magazyny przemieniane są w nowoczesne budynki mieszkalne. Jak można zaprojektować wnętrze w takim mieszkaniu? Na pewno nie należy zmieniać niczego na siłę. Styl industrialny charakteryzuje się tym, że wykorzystuje zastane elementy, takie jak czerwona cegła, betonowa ściana, wystające rury grzewcze czy przemysłowe schody. Dzięki nim wnętrze nabierze surowego charakteru, a odpowiednio odnowione elementy będą wyglądały nieraz lepiej niż ich wymiana na nowszy model. Metalowe schody są bardzo praktyczne, nie trzeba ich konserwować tak jak drewna,czy też nie widać na nich zabrudzeń tak jak na szklanych balustradach. Pozostawienie czerwonej cegły na jednej ze ścian jest idealną dekoracją dla pomieszczenia. Modne jest malowanie trzech ścian, a na czwartej kładzenie tapety, paneli przestrzennych, czy tynków dekoracyjnych.

architekt wnętrz Zamiast tego mamy już gotowe rozwiązanie w swoim mieszkaniu. Duże okna w obiektach poprzemysłowych zapewniają dużo naturalnego światła, zatem możemy postawić na plafony, czy małe lampy stojące dające punktowe światło. Jeśli chodzi o kolory i materiały mebli to należy wybierać takie kontrastujące z chłodem zastanego pomieszczenia. ,,Na miejscu” znajdziemy szarości, biel, czerń, metal, beton, cegłę. Warto wybrać wtedy meble w intensywnym kolorze, na przykład czerwonym, czy jasnoniebieskim. Dzięki temu pomieszczenie nabierze nieco barw i stanie się bardziej przytulne do mieszkania. Koloru możemy nadać także poprzez obrazy lub fotografie na ścianach, kolorowe zasłony, poduszki dekoracyjne. Podłogi pozostają ciemne, dlatego też ściany malowane są często na biały lub kremowy kolor. Ze względu na przeszły charakter budowli pomieszczenia w mieszkaniu industrialnym są duże i otwarte. Pokój dzienny jest często łączony z kuchnią i jadalnią, tam też znajdziemy schody prowadzące na piętro pomieszczenia. Mieszkanie industrialne posiada czasem drugi poziom, na którym znajdziemy sypialnie i łazienki.

Wysokie ściany to umożliwiają, a metalowe kratowane schody i wewnętrzne ,,tarasy” dają nam możliwość oglądu całości mieszkania, nadając przy tym pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Styl industrialni nie spodoba się każdemu, jednak jest najlepszy jeśli chodzi o budynki przemysłowe przemienione na mieszkalne.

Czytaj więcej na: www.regall.com.pl