Rodzaje szalunków

Szalunek zazwyczaj kojarzymy z wzmacnianiem fundamentu, ścian lub dachu budowanego obiektu, jednak warto zauważyć, że szalunek to także nazwa dla zabezpieczenia wykopu przed osuwaniem się gruntu. Tego typu deskowanie może być wykonane na kilka różnych sposobów.

Szalunki a roboty budowlane

szalunki Obecnie producenci proponują szalunki prefabrykowane – a więc na miejsce budowy dostarczane są gotowe elementy, które wystarczy tylko odpowiednio wbić w ziemię i już to wystarczy, aby dobrze pełniły swoją funkcję – a więc chroniły wykop przed osuwaniem się ziemi. Jak wiemy, taki szalunek jest zabezpieczeniem tymczasowym – a więc po wykonaniu robót ziemnych, jest usuwany z danego terenu. Czy to oznacza, że jego nowe miejsce będzie na skupie złomu? Oczywiście, że nie, gdyż szalunek jest konstrukcją wielorazowego użytku – z powodzeniem może być stosowany na kolejnej budowie. To sprawia, że zakup nowych szalunków jest właściwie nieopłacalny: po co ponosić większe koszty, skoro używane szalunki sprawdzają się tak samo dobrze?

szalunki Wiedzą o tym producenci szalunków, którzy wśród swoich usług wprowadzili szalunki wynajem – jest to o wiele bardziej korzystne rozwiązanie dla firm budowlanych. Zastanawiając się nad tym, jaki szalunek będzie najlepszy dla danego wykopu, należy uwzględnić przede wszystkim gabaryty sprzętu do robót ziemnych, przewidywaną technologię, jaką będziemy chcieli wykorzystać do prac, jak i tempo ich realizacji. Na tej podstawie można dobrać najlepszą obudowę do wykopu. Wśród szalunków najpopularniejszy jest szalunek słupowy, ale wiele osób wybiera także boksy, które stanowią najprostsze rozwiązanie konstrukcyjne. Boks to po prostu dwie stalowe płyty, ustawione równolegle do siebie na szerokości wykopu i połączone ze sobą za pomocą stalowych rozpór. Taka konstrukcja odznacza się solidnością i bardzo dobrze chroni wykop przed osuwaniem się gruntu. Tego typu szalunek to doskonałe rozwiązanie dla małych robót ziemnych. W przypadku głębszych wykopów, o wiele lepiej jest skorzystać z szalunku słupowego – połączone pary słupów są pionowo wbijane w przewidzianych miejscach w grunt, a następnie w określone miejsca należy wstawić płyty stalowe, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego rozstawu.

Opisywanie krok po kroku montażu tego typu szalunku, zajęłoby dużo miejsca, dlatego jeśli chodzi o szczegóły, w tych kwestiach warto kontaktować się z profesjonalistami, którzy nie tylko opiszą nam proces stawiania szalunku słupowego, ale i z pewnością pomogą dobrać taki szalunek, który odpowiednio zabezpieczy wykopy prowadzone na budowie.