Rola poszczególnych elementów domku drewnianego

Budowa domów drewnianych niezmiennie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, w związku z ich wysokimi parametrami energooszczędności, krótkim okresie potrzebnym do produkcji i łatwością montażu. Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz z upływem czasu zmieniały się metody stosowane do ich budowy. Dziś drewniane domy są symbolem pewnego luksusu. Jedne z droższych noclegów oferowanych w Zakopanem to właśnie apartamenty w drewnianych domach.

Jak wykończyć domek drewniany?

domekWspółcześnie domki oddawane są pod klucz już po kilku tygodniach od rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych. Domy z bali są uważane za bezpieczne i zdrowe. Mają nie tylko przyjazny mikroklimat, ale wyróżniają się również funkcjonalnością – mogą być izolowane przed zimnem, hałasem, impregnowane przeciwogniowo. Budowa domów z bali umożliwia szybką realizację projektu wymarzonego domku i zapewnia wysoką jakość na długie lata. Ściany zewnętrzne budynku są wykonane z litego lub klejonych bali sosnowych albo świerkowych o różnych kształtach i grubościach.

Bale używane do budowy są prefabrykowane w fabryce. Wewnątrz bali mamy kilka warstw izolacyjnych: folia paro-przepuszczalna, wełna mineralna oraz folia paroizolacyjna. Właściwa termoizolacja jest gwarancją zadowolenia gości, którzy zdecydowali się wybrać apartament oferowany przez drewniany domek. Oparciem dla ścian wewnętrznych i izolacji jest niezależna konstrukcja pionowa. Jeśli chodzi o wykończenia ścian wewnętrznych budynku, mamy bardzo wiele możliwości, mogą być wykończone deskami obiciowymi lub płytą kartonowo-gipsową, mogą być malowane, tapetowane, okładane kamieniem lub ceramiką, co pozwala ostatecznie uzyskanie pożądanego charakteru i stylu wnętrza. Więźba dachowa jest prefabrykowana na automatycznej linii ciesielskiej. Strop i dach powinny być tak zaprojektowane i wykonane, żeby uwzględniać walory izolacji cieplnej i akustycznej. Podobnie jak ściany, dach jest izolowany folią paro-przepuszczalną oraz wełną mineralną. Jak wiadomo, dach musi mieć solidną konstrukcję zdolną udźwignąć każdy rodzaj pokrycia dachowego, np. dachówki ceramicznej lub cementowej.

Rolą belek sufitowych jest nie tylko łączenie ścian nośnych, jak również pełnienie funkcji dekoracyjnej, gdyż są one widoczne wewnątrz pomieszczeń. Domki drewniane wpisały się na stałe nie tylko w rejony górskie, jak Zakopane i jego okolice, gdzie świetnie współgrają z otaczającą je naturą, bardzo dobrze wyglądają również na terenach sypialni podmiejskich.