rolki łożyskowe

Rolki łożyskowe jako element bram przesuwnych

Wybierając odpowiednią bramę wjazdową na posesję zależy nam na tym, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są przesuwne panele przesłaniające wjazd. Ich zastosowanie ma wiele zalet docenianych nie tylko przez mieszkańców domków jednorodzinnych, ale także przez zarządców osiedli mieszkalnych i przedsiębiorców. Zajmują niewiele miejsca, są bardzo estetyczne i przede wszystkim trwałe. Do ich poprawnego działania potrzebne są jednak pewne akcesoria, na których jakość powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem.

Rolki łożyskowe ułatwiają otwieranie i zamykanie bram

brama wjazdowa Do grupy istotnych elementów należą rolki łożyskowe. Są to niewielkie kółka, które umożliwiają zamykanie i otwieranie bramy. Producenci oferują bardzo wiele modeli tego elementu, przez co może nie jest łatwo wybrać odpowiednie. Wśród bardziej klasycznych rozwiązań można wyróżnić kółka wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Rodzaj materiału użytego podczas procesu produkcji jest bardzo ważny, ponieważ brama jest narażona na działanie wielu szkodliwych czynników. Przede wszystkim oddziałuje na nią zmienna pogoda. Zawilgocenie, mróz czy bardzo wysokie temperatury mogłyby powodować szybsze starzenie się niektórych gatunków stali, a w ostateczności zniszczenie łożysk.

rolki łożyskoweDodatkowo kółka umożliwiające łatwy przesuw bramy narażone są na różne zanieczyszczenia – kurz, piasek, suche liście czy nawet skoszona trawa. Dlatego stalowe kółka często są pokryte cienką warstwą elastycznego tworzywa, które ma poprawić ich wytrzymałość oraz zminimalizować ryzyko zużycia wywołanego nadmiernym tarciem. W sklepach dużą popularnością cieszą się znacznie bardziej nowoczesne rozwiązania. Rolki łożyskowe z poliamidu wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Oprócz dużej wytrzymałości na ścieranie oraz czynniki atmosferyczne są także wykonane ze słabych stopów stali i żelaza. Dodatkowo zaprojektowane zostały w taki sposób, aby przenosić znaczne obciążenia. To bardzo istotna cecha, ponieważ brama najczęściej wykonana jest z pospawanych profili stalowych, które mają znaczny ciężar.

Wymiary rolek prowadzących zależne są od wielkości przęsła bramy. Podczas wyboru należy pamiętać, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną konkretnego modelu wyrobu. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji, zawsze możemy poprosić pracownika sklepu lub osobę, u której składamy zamówienie na bramę, by wyjaśniła nam, czym różnią się konkretne rozwiązania. Dzięki temu z łatwością zweryfikujemy, które kółka będą pasowały do wybranej przez nas bramy