Magda Femme.

Profesjonalny fotograf

Samodzielne podłączanie płyty indukcyjnej w kuchni

Samodzielne podłączanie płyty indukcyjnej w kuchni

podłączenie płyty indukcyjnej

Remontując kuchnię poza meblami należy mieć na uwadze także sprzęt AGD, który po wielu latach użytkowania nadaje się do wymiany. Zmieniły się także stosowane technologie, między innymi kuchenki gazowe zostały zastąpione płytami: elektryczną i indukcyjną. Już sam koszt zakupu tego typu sprzętów pod zabudowę jest ogromny, a co dopiero opłacenie specjalistów, którzy to wszystko zamontują.

Podłączenie płyty według instrukcji

podłączenie płyty indukcyjnejMożna jednak takie działania wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że posiada się podstawowy sprzęt oraz zachowa się bezpieczeństwo. Podłączanie sprzętu AGD z pozoru wydaje się banalnie proste, wystarczy podłączyć kilka kabelków i gotowe. Jednak każdy kabel posiada swoje specjalne oznaczenie kolorystyczne mówiące o jego przeznaczeniu. Jeśli chce się samodzielnie zabrać za podłączenie płyty indukcyjnej należy wiedzieć co dokładnie oznacza każdy kolor, by nie doprowadzić do spięcia prądu i przepalenia nowego urządzenia. Płyta wyposażona jest w trzy kable fazowe (szary, czarny i brązowy), kabel zerowy (niebieski) i ochronny (żółto-zielony). Znając już ich specyfikację należy sprawdzić napięcie pomiędzy konkretnymi przewodami. Podczas wykonywania pomiarów za pomocą miernika należy zachować ostrożność. Otrzymany wynik powinien mieścić się w zakresie 220-240 V, czyli standardowe napięcie prądu w domu.

podłączenie płyty indukcyjnejDopiero po dokładnych zmierzeniu wszelkich parametrów można zabrać się za właściwy montaż. Aby nie mieć styczności z prądem należy go odłączyć na czas umieszczania płyty. Wiele rodzajów sprzętów nie posiada w zestawie kabla, są jednak i takie, które posiadają bezpośrednie wtyczki do gniazdka. Przewody do instalacji muszą zostać dobrane według zaleceń producentów, inaczej gwarancja nie będzie obejmowała sprzętu. Podłączając wszystkie kable należy pamiętać o zachowaniu zasad kolorystyki, zgodnie z załączonym schematem. Ostatnią kwestią jest podbicie karty gwarancyjnej, którego może dokonać tylko zawodowy elektryk. Bez tego gwarancja jest nieważna, i jeśli dojdzie do uszkodzenia producent ma prawo odmówić naprawy, bądź naliczyć opłatę za świadczoną usługę. Każda płyta powinna posiadać informację o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwpożarowym.

Poza tym na pewno dołączona jest instrukcja montażu z wyjaśnieniem specyfikacji każdego przewodu, jego kolorystyki i zaleconych kabli do podłączenia prądu. W przypadku gdy nie ma się pojęcia o elektryce lepiej skorzystać z usługi profesjonalisty, ponieważ ostatecznie tylko on może poświadczyć o prawidłowym montażu sprzętu i podbija kartę gwarancyjną.

Karolina Dąbrowska

    Comments are closed.