Stylowy ogród – czyli jaki?

Zaprojektowanie stylowego ogrodu, jak również jego utrzymanie, jest bardzo trudne. Wyznaczniki odnośnie tego, co jest teraz modne stale się zmieniają, a do tego pojawiają się nowe magazyny ogrodnicze, które starają się podpowiadać odnośnie tego, jak to powinno wyglądać.

Projektowanie ogrodów i systemy nawadniania

projektowanie ogrodówJak wygląda rzeczywistość? Stylowy ogród, to przede wszystkim ogród zadbany, jak również łączący w sobie walory estetyczne i praktyczne. Bardzo ważny jest tutaj trawnik. Wiele osób go zaniedbuje, przez co jest on wyschnięty, żółtawy, mocno przerzedzony. Jeśli jednak trawnik będzie mulczowany lub regularnie przycinany, do tego nawożony i podlewany, to będzie idealnie równy, zielony, gęsty. Trawnik zajmuje zazwyczaj najwięcej terenu w ogrodzie, zatem warto o niego zadbać. projektowanie stylowych ogrodów – mazowieckie zakłada często systemy nawadniania, które znacząco ułatwiają dbanie o podlewanie roślin. System jest automatyczny, sterowany komputerowo, można dla każdej dyszy podlewającej nastawić kąt i siłę podlewania. Stylowy ogród musi posiadać także kwiaty. Koniecznie muszą być one różnorodne, w różnych kolorach. Im więcej tym lepiej.

projektowanie ogrodówMożna na przykład sadzić tulipany, które mają barwy od białej do niemalże czarnej, czy też różne, także posiadające wiele odmian. Drugi sposób to łączenie kilku gatunków kwiatów. Takie rabatki w stylu wiejskim świetnie prezentują się z polnym kwiatami lub rozmaitymi mieszankami kwiatowymi w nasionkach np. roślin miododajnych. Stylowy ogród nie powinien mieć natomiast tui jako żywopłotów. To zdecydowanie opcja bardzo niemodna. Lepiej jest wybrać inny rodzaj krzewu lub też coś, co będzie oplatało ogrodzenie, np. bluszcz. Wiele takich roślin nie zrzuca na zimę liści, więc stanowi zasłonę od innych działek przez cały rok. Myśląc o tym, jak wygląda projektowanie stylowych ogrodów – mazowieckie warto przemyśleć także takie elementy jak ścieżki, mała architektura czy oświetlenie. Obecnie modnym rozwiązaniem jest robienie ścieżek z dużych kamiennych płyt, które nie są kładzione tuż obok siebie, ale pozostawia się wąski pasek trawy między nimi. Do oświetlenia ogrodu stosuje się lampy solarne. Sprawdzają się zarówno jako małe latarnie, niskie, proste, wbijane w ziemię, jak i większe lampy w kształcie kuli, stawiane w różnych częściach ogrodu.

Odnośnie małej architektury to odchodzi się od dużych altanek i drewnianych pergoli. Zwykle stawia się niższe konstrukcje z wykorzystaniem kamienia, cegieł lub betonu, takie jak stacjonarne grille, czy miejsca na ognisko otoczone ławeczkami.