świetliki z poliwęglanu

Świetliki z poliwęglanu – czy warto je kupić?

Poszukiwanie rozwiązań wydajnych, a przy tym niedrogich, dotyczy każdej branży, nie tylko budownictwa. Ale to właśnie w budownictwie najlepiej widać, czy rozwój technologii doprowadził do powstania oczekiwanych alternatyw dla tradycyjnych technik. Jako przykład mogą posłużyć poliwęglanowe świetliki dachowe.

Świetliki polecane każdemu

świetliki z poliwęglanuWykorzystywane są one obecnie w budynkach przemysłowych oraz magazynowych, jako najlepszy sposób na doświetlenie obiektu bez utraty jego dobrych parametrów cieplnych. Obecnie w ofertach producentów znajdziemy szeroki wybór płyt poliwęglanowych, idealnie wyprofilowanym, dzięki czemu świetliki stają się idealnie dopasowane do danego pokrycia dachowego. Zastosowany poliwęglan sprawia, że takie świetliki są wyjątkowo szczelne, a przy tym są odporne na czynniki zewnętrzne – niestraszne są im obciążenia w postaci śniegu czy wiatru. Trwałe świetliki z poliwęglanu polecane są każdemu, komu zależy na na dobrym naświetleniu pomieszczenia. Dużą zaletę stanowi także odporność na warunki atmosferyczne – promienie UV w żaden sposób nie wpływają negatywnie na właściwości świetlików. Z pewnością warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych budynkach, na przykład w stalowych halach sportowych. Wówczas takie zadaszenie jest naprawdę dobrym wyborem.

świetliki z poliwęglanuSam montaż świetlików dachowych także nie jest procesem skomplikowanym. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta. A więc w pierwszym kroku montujemy podstawę świetlika do konstrukcji nośnej dachu, zwracając uwagę na to, aby na tym etapie niepotrzebnie nie uginać podstawy, gdyż może to ją uszkodzić. Następnie należy wzmocnić narożniki za pomocą zwykłych blaszanych kątowników, wkrętów samogwintujących lub blachowkrętów. Jeśli to konieczne, można też zastosować rozpórki, aby nie dochodziło do wyboczeń. Teraz nadszedł czas na docieplenie podstawy świetlika – wystarczy tutaj zwykły styropian lub twarda wełna mineralna, ale nie zapomnijmy o wypełnieniu szczelin pianką poliuretanową. To ona zapewnia idealną szczelność, która będzie wciąż taka sama mimo upływu czasu. Pianka poliuretanowa nie dopuszcza także do powstawania mostków termicznych. To już moment na zamknięcie podstawy oraz uszczelnienie obróbką blacharską – najlepiej sprawdza się tutaj blacha aluminiowa lub tytanowo-cynkowa, gdyż podnosi żywotność podstawy.

Następnie zakładamy świetliki, zaczynając od bocznych profili, kątowników, poprzez elementy łączące dolne, do samych profili tworzących ściankę czołową. Na to przeszklenie poliwęglanowe i już. Świetliki dachowe są gotowe.