Wskazówki dotyczące wyboru kostki brukowej

Czasami, nie posiadając odpowiedniej wiedzy, wybieramy kostkę brukową, biorąc pod uwagę jedynie jej wygląd zewnętrzny: zależy nam jedynie na tym, aby prezentowała się ona estetycznie – tymczasem podczas wyboru bardzo ważne jest, aby uwzględniać też parametry techniczne – na przykład grubość kostki.

Kostka brukowa jest odporna na ścieranie

kostka brukowaParametr ten nie jest bowiem obojętny, a zależy od zastosowania nawierzchni. Jeżeli kostka będzie służyć jedynie do ruchu pieszego, wówczas powinna mieć grubość jedynie od 4 do 6 cm – to wystarczy, aby była trwała i wytrzymała. W przypadku, gdy przewidujemy ruch kołowy do 2,5 tony – wtedy grubość powinna zwiększyć się o 2 cm. W ruchu kołowym powyżej 2,5 tony sprawdza się jedynie kostka brukowa o grubości od 8 cm. Ponadto taką kostkę poleca się do wykonywania podjazdów do garaży. Wytrzymała kostka brukowa z mazowieckiego charakteryzuje się odpornością na ścieranie, na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne – mróz nie ma negatywnego wpływu na jej właściwości techniczne i estetyczne. Podczas wyboru koloru kostki brukowej, kierujmy się tym, aby kostka dobrze komponowała się z wyglądem budynku – powinna pasować do kolorystyki elewacji. Ponadto warto wziąć pod uwagę także kolorystykę ogrodzenia.

kostka brukowaOprócz barwy kostki, powinniśmy wybrać też kolor spoiny – producenci polecają tutaj na przykład piasek granitowy, płukany lub bazaltowy, ale często wybierana jest też fuga epoksydowa, która również wygląda estetycznie. Jeśli chodzi o wybór wielkości kostki – tutaj producenci polecają kierować się jej zastosowaniem. Jeżeli kostka będzie służyć jako podjazd czy chodnik – wówczas najlepiej sprawdzą się duże formaty. W sytuacji, gdy zamierzamy zbudować wąską, krętą alejkę ogrodową czy chodniczek wokół budynku – wtedy dobrze sprawdzą się najmniejsze kostki, o obłych, łukowatych kształtach, których nie trzeba będzie przycinać. Inaczej jest w przypadku układania ścieżki rowerowej – tutaj warto unikać niewielkich elementów, aby fug poprzecznych było jak najmniej. Wśród uwag producentów wymienia się też zakaz stosowania kostki w miejscu, w którym prędkość poruszania się samochodów wynosi więcej niż 60 km/h. Niewskazane jest też gwałtowne ruszanie lub hamowanie pojazdem – może ono spowodować uszkodzenia bruku.

Jak widać, wskazówek dotyczących wyboru kostki brukowej i jej układania jest naprawdę wiele – warto kierować się nimi, aby mieć pewność, że utworzona powierzchnia będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna, a przy tym posłuży nam dobrze przez co najmniej kilkanaście lat.