Wybór zestawu fotowoltaicznego

Osoby, które zdecydowały się na korzystanie z ekologicznych źródeł energii, stoją teraz przed wyborem odpowiednich urządzeń. Zestawy fotowoltaiczne opierają się zwykle na kilku niezbędnych elementach.

Elementy systemu fotowoltaicznego

panele fotowoltaiczneSą to oczywiście panele mono- lub polikrystaliczne, które mają największe znaczenie przy efektywności systemu. Najbardziej skuteczne są panele monokrystaliczne, jednak ich produkcja jest wyjątkowo kosztowna, a – co za tym idzie – również cena gotowego wyrobu często przekracza możliwości wielu z nas. Tańszym rozwiązaniem są panele polikrystaliczne. Światło słoneczne pozwala na uzyskanie prądu elektrycznego, zaś dzięki inwerterowi możliwe jest przekształcenie prądu stałego w prąd przemienny. Inwertery w dobrej cenie oferowane są w wielu sprawdzonych sklepów internetowych. Wśród asortymentu można wyróżnić inwertery jedno- oraz trójfazowe, a także przydatne akcesoria. Większość urządzeń tego typu charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą, co jest możliwe dzięki wyposażeniu inwerterów w wyświetlacz LCD. Dzięki inwerterom możemy uzyskać informacje dotyczące maksymalnej mocy w czasie rzeczywistym. Proponowane przez producentów falowniki odznaczają się konstrukcją, która pozwala na ich użytkowanie w zgodzie z istniejącymi już kodami sieci przesyłowych – wystarczy tylko odpowiednia konfiguracja urządzenia.

panele fotowoltaiczneWybierając inwerter, zwróćmy uwagę na to, jaki jest jego maksymalny prąd wejściowy oraz maksymalne napięcie. Pamiętajmy o tym, aby dobrać inwerter do wielkości systemu fotowoltaicznego – na przykład te falowniki o prądzie wejściowym o wysokości 16 A, dobrze sprawdzą się przy małych instalacjach. Podczas konstruowania instalacji, nie zapomnijmy także o właściwych zabezpieczeniach – konieczną są rozdzielnice oraz ograniczniki przepięć. Wszystkie elementy powinny być dobrze do siebie dopasowane, aby całość pracowała efektywnie i bez żadnych problemów. Wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne, jest polecane między innymi gospodarstwom domowym, choć znajduje także zastosowanie w infrastrukturze publicznej. Ogniwa fotowoltaiczne sprawdzą się między innymi jako źródła zasilania dla urządzeń, które pracują na zewnątrz – wymienia się tu między innymi boje sygnalizacyjne, światła drogowe czy parkomaty. Również elektronika użytkowa wykorzystuje to rozwiązanie: ogniwa montowane są na przykład w kalkulatorach czy lampach ogrodowych.

Nie da się ukryć, że ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne i dobrze to świadczy o naszym społeczeństwie, które zaczyna troszczyć się o środowisko.