budowa domów z drewna

Wyjątkowy klimat domu z drewna

Kiedy przymierzamy się do budowy domu, szukamy odpowiedniej działki, wybieramy firmę budowlaną, liczymy koszta… Rzadko kiedy zastanawiamy się nad materiałem, z jakiego wykonamy nasz nowy dom – wybór najczęściej pada na cegłę. A przecież znakomitą alternatywą dla domów z kamienia są domy w całości wykonane z drewna.

Szybka budowa domu

budowa domów z drewnaMają one wiele zalet – zarówno natury estetycznej, jak i też czysto pragmatycznej. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy przypadkiem drewniany dom nie jest rozwiązaniem dla nas. Podstawową, być może nawet decydującą kwestią, jest cena – domy z bali są po prostu o wiele tańsze. Rzecz jasna, jeśli decydujemy się na sprowadzenie występującego jedynie na odległym kontynencie materiału, koszty relatywnie wzrastają. Prawda jest jednak taka, że nasz polski świerk niewiele ustępuje jakością kanadyjskiemu. Warto zatem postawić na drzewo rodzime, wspomagając tym samym naszą gospodarkę i lokalnych przedsiębiorców. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że budowa domów z drewna przebiega znacznie szybciej niż skomplikowany proces wznoszenia kamiennych konstrukcji. Dzieje się tak, ponieważ łączenie ze sobą ceglanych elementów wymaga użycia długo wiążących klejów, co znacznie opóźnia cały proces. Żeby maksymalnie usprawnić budowę naszego domu z drewna, należy wybrać firmę budowlaną dysponującą własnym tartakiem.

budowa domów z drewnaDzięki temu unikamy problemów związanych z transportem, a także selekcją drewnianych bali – w tym wypadku dana firma wykonuje nasze zlecenie kompleksowo, a do nas należy jedynie wybór urokliwie usytuowanej działki. Kolejnym plusem budowy domu z drewna jest to, że będzie się on prezentował fantastycznie – osobliwa fasada budynku wyróżniać się będzie na tle pozostałych domów z sąsiedztwa, za to jego wnętrze będzie się charakteryzowało wyjątkowo ciepłą atmosferą. W naszym domu na długie lata zapanuje wspaniały zapach drewna, a dzięki wykonaniu z naturalnych materiałów, nie będzie on wymagał dodatkowego ocieplenia – latem będzie w nim panował przyjemny chłód, za to zimą ciepło będzie kumulowało się wewnątrz pomieszczeń. Pomyśleć by ktoś mógł, że mieszkanie w drewnianym domu może się wiązać z pewnym ryzykiem, w końcu drewno jest materiałem łatwopalnym. Nic bardziej mylnego – we wnętrzu takiego domu z powodzeniem można zainstalować tradycyjny kominek z żywym ogniem bez najmniejszej obawy o to, że dom stanie w płomieniach.

Zarówno ściany drewnianego domu, jak i dach ze strzechy nie są bardziej podatne na niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru niż murowane domy. Budowa domku jednorodzinnego z drewna to świetna decyzja gwarantująca niepowtarzalność klimatu, jak ten w sobie będzie budował.