oświetlenie uliczne

Zalety oświetlenia ulicznego LED

Oświetlenie LED wykorzystywane jest już nie tylko przez klientów indywidualnych – coraz częściej sięgają po nie zarządcy miast oraz osoby odpowiedzialna za oświetlenie uliczne. Technologia ta jest znana niemal każdego, a jej zalety z chęcią wykorzystywane.

Dlaczego oświetlenie LED jest lepsze?

oświetlenie uliczneZainteresowanie oświetleniem LED w ciągu najbliższych lat będzie rosło za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej, zachęcającej do wykorzystania tego typu rozwiązań w celach oszczędności energii. Oświetlenie LED, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Nie posiada w sobie szkodliwych substancji takich jak rtęć, czy ołów, dzięki czemu można poddawać je recyklingowi. Produkty od sprawdzonego producenta, w odpowiednio dobranych oprawach ulicznych dają gwarancję, że emitowane przez żarówki uliczne LED światło nie będzie szkodliwe dla wzroku. Dobrej jakości oświetlenie zapewni odpowiednio jasne światło, by oświetlać ulice. Żarówki LED umożliwiają także dobranie temperatury światła. Ponadto oświetlenie energooszczędne jest odpowiednim wyborem do zastosowania na latarniach ulicznych, gdyż jest odporne na wstrząsy i wibracje. Jest to najbardziej wytrzymałe pod tym względem rozwiązanie dostępne na rynku.

oświetlenie uliczneOświetlenie LED nie nagrzewa się, gdyż w porównaniu do innych źródeł światła emitują dużo mniejszą ilość ciepła. Oświetlenie LED kojarzy się głównie z żarówkami stosowanymi w domach, jednak z powodzeniem można je wykorzystywać w przestrzeni miejskiej. Bardzo ważne jest jednak wybranie produktu o odpowiedniej klasie szczelności, gdyż lampy uliczne są narażone na bezpośrednie działanie wody. Oprawy uliczne powinny mieć stopień szczelności co najmniej IP65. Oświetlenie LED zużywa nawet o połowę mniej energii elektrycznej podczas długotrwałego użytkowania, w porównaniu z innymi źródłami światła. Ich zastosowanie w oświetleniu drogowym generuje zatem znaczące oszczędności dla miasta. Oświetlenie LED sprawdza się w różnych warunkach klimatycznych i pogodowych – zarówno w deszczu, jak i niskich temperaturach. Najważniejsze jest, by odpowiednio dobrać oprawę uliczną, która zabezpieczy żarówkę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Oświetlenie LED coraz częściej wybierane jest nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, lecz także do użytku publicznego w przestrzeni miejskiej, parkach i na ulicach. Niewątpliwie posiadają wiele zalet, które przyczyniają się do oszczędności dla miasta, oraz bezpieczeństwa dla środowiska. To właśnie ekologiczny i ekonomiczny aspekt tego rozwiązania sprawiają, że jest ono tak popularne.