Zbiornik buforowy – zastosowanie

Zbiorniki, zwane również buforami ciepła służy do akumulacji ciepła, które zostało ówcześnie wytworzone poprzez różnego rodzaju urządzenia grzewcze. Gorąca woda gromadzi się w zbiorniku, by później móc być wykorzystana do zasilania układów ogrzewania centralnego.

Zbiornik buforowy musi być wydajny

zbiornik buforowyIstnieje kilka rodzajów zbiorników buforowych. Jednym nich jest zbiornik bez wężownicy, który pozwala na ograniczenie częstotliwości, z jaką załącza się kocioł centralnego ogrzewania bądź również pompy ciepła. Bufor utrzymuje stabilną temperaturę w danej instalacji, równocześnie pełniąc funkcję zabezpieczającą układ przed nagrzaniem. Jest on elementem niezbędnym każdego układu centralnego ogrzewania. Zbiornik buforowy jest przeznaczony również do zwiększania wydajności oraz trwałości, a także pozwala na zasilanie budynku urządzeniami, jakie w nim pracują. Zbiorniki mogą być zasilane z kilku rożnych źródeł, między innymi z kotła oraz kominka czy wspomnianej już pompy ciepła. Pompa ciepła stanowi ekologiczny oraz innowacyjny element grzewczy w domu, który wypiera tradycyjne kotły oraz inne sposoby ogrzewania budynków. Stosuje się je czasami równocześnie z systemami fotowoltaicznymi, które zasilają pompy oraz bufory w energię potrzebną do prawidłowej pracy. Wszelkie przyłącza są skupione tylko po jednej ze stron zbiornika.

zbiornik buforowyPozwala to na uproszczenie instalacji oraz na przeprowadzanie wymaganej konserwacji bufora. Takie rozmieszczenie przyłącz umożliwia również montaż bufora blisko zabudowy bądź ściany budynku. Obok przyłącz montowane są także czujniki temperatury, a także wężownice stalowe lub miedziane, jak również cynowe. Zbiorniki buforowe z wężownicą są drugim z rodzai buforów. W takim zbiorniku wężownice umiejscawiane są zarówno w górnej, jak i dolnej części zbiornika, co wpływ na znaczne skrócenie się czasu nagrzewania wody do właściwej temperatury. Bufor przeznaczony jest także do magazynowania wody zdemineralizowanej bądź też do roztworu glikolu. Stosowanie wężownic wpływa na pracę układów, usprawniając oraz wydłużając trwałość urządzenia. Oprócz rodzai zbiorniki dzielą się również ze względu na pojemność oraz na umiejscowienie. Odróżniają się od siebie także takimi czynnikami, jak ilość oraz średnica króćców przyłączeniowych. Zbiorniki buforowe wykonywa są najczęściej według indywidualnego zamówienia, danego klienta.

Niekiedy bufory poprzez wysoką odporność na wahania temperatury służą jako podstawa instalacji do produkowania wody lodowej. W takim przypadku z zbiorniku montuje się specjalistyczną izolację z pianki poliuretanowej.